Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Bełchatów z prestiżowym tytułem "Gmina na 5!" Bełchatów znalazł się w czołówce samorządów, które najlepiej zajmują się potencjalnym inwestorem. Tytuł „Gmina na 5!”, jaki otrzymał bełchatowski magistrat, przyznała warszawska Szkoła Główna Handlowa. W raporcie,  przygotowanym wspólnie przez studentów i naukowców tej prestiżowej uczelni, Bełchatów zajął czwarte miejsce, a pierwsze wśród miast z województwa łódzkiego.

 

Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie tytułu „Gmina na 5!” odbyło się 24 maja podczas specjalnie przygotowanego forum. Bełchatów reprezentowała na nim prezydent Mariola Czechowska.

 

 - Bardzo nas cieszy, że znaleźliśmy się w gronie wyróżnionych. To prestiżowa nagroda – mówi prezydent Czechowska. -  Tak naprawdę nie wiedzieliśmy nawet, że jesteśmy oceniani. Studenci pracowali bowiem, jako tzw. tajemniczy klienci. To znaczy sami wcielali się w rolę potencjalnych inwestorów. Badania te są więc obiektywne. Zostały także przeprowadzone w całkowicie naukowy i niezależny sposób – dodaje prezydent Bełchatowa.

 

Studenckie Koło Naukowe Akceleracji działające przy Instytucie Przedsiębiorstwa w Szkoły Głównej Handlowej przebadało w sumie 658 gmin. Każda z nich przeszła dwa etapy. Wpierwszym oceniano ich oficjalną witrynę internetową. To znaczy czy jest ona m.in. dobrze pozycjonowana, dane kontaktowe umieszczone w miejscu łatwym do odnalezienia, zawiera Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego bądź zdjęcia i informacje o terenach inwestycyjnych. Naukowcy zwracali też uwagę czy miasto posiada tzw. opiekuna inwestora.

 

W drugim etapie studenci wcielali się w rolę tajemniczych klientów i kontaktowali się elektronicznie z urzędami. Maile zostały wysłane zarówno w języku polskim, jak i angielskim. W odpowiedziach, jakie odesłali urzędnicy oceniano m.in. jak szybko została odesłana odpowiedź, czy była ona szczegółowa i zawierała informację, jakie dokumenty są potrzebne by zacząć ścieżkę inwestycyjną. Pod uwagę brano również czy urzędnik zachęcał do osobistego kontaktu i rozmowy.

 

 

 

 

Rozwój gospodarczy to jeden z priorytetów dla władz Bełchatowa. Aby przyciągnąć jak największą liczbę inwestorów miasto podejmuje szereg działań zmierzających do odpowiedzialnego budowania gospodarki, wspierania lokalnych inicjatyw i ciekawych pomysłów mieszkańców. Wprowadzone zostały chociażby zwolnienia i ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, którzy zapewnią nowe miejsca pracy, poza tym cały obszar miasta objęty jest planem zagospodarowania przestrzennego, co z pewnością ułatwia podjęcie decyzji o zainwestowaniu, prężnie rozwija się teżstrefa przemysłowa. O czym więcej w materiale wideo mówi Marcin Nowak, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta w bełchatowskim magistracie.

 

 

 

 

Miasto planuje także przeprowadzić wśród miejscowych inwestorów i przedsiębiorców ankietę dotyczącą ich potrzeb, oczekiwań i ewentualnych barier napotykanych w rozwoju firm.

 

Bełchatów z tytułem "Gmina na 5!"

 

 

AD-A, AP


 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl