joombig banner rotation images

Menu

Prace na placu Wolności idą pełną parąPrace na Placu Wolności to początek rewitalizacji śródmieścia, na którą miasto dostało ponad 9 mln zł z Unii Europejskiej. Będzie to miejsce zielone - z drzewami, krzewami i kwiatami. Fontanna, plac zabaw, mini siłownia i kawiarniany ogródek z pewnością będą zachęcać mieszkańców do odwiedzania tej części Bełchatowa.


Przebudowa Placu Wolności idzie pełną parą. Kluczową datą jest 11 listopada, wtedy bowiem w centralnej jego części ma zostać odsłonięty posąg marszałka Józefa Piłsudskiego. Pierwszym etapem prowadzonych prac była wycinka. Przeprowadzona wcześniej inwentaryzacja wykazała, że konieczne było usunięcie 73 martwych, umierających lub zagrażających bezpieczeństwu drzew oraz 33 krzewów. Ponadto wykarczowane zostały także odrosty korzeniowe. Pozostałe na placu drzewa poddawane są zabiegom pielęgnacyjno-sanitarnym (prześwietlającym, sanitarnym, korygującym), tak by drzewostan utrzymany był we właściwym stanie zdrowotnym. - Powstanie atrakcyjny, zielony teren w sercu miasta. Krytyczne głosy, jakie się  pojawiają wokół projektu, być może wynikają z porównań z rewitalizacją placu Narutowicza i obawami, że będzie dużo kostki i betonu, a mało zieleni. Zapewniam, że tak się nie stanie – mówi Ireneusz Owczarek, wiceprezydent Bełchatowa. - Usunięcie niektórych drzew – ze względu na ich zły stan i zagrożenie – było konieczne, ale będzie jednocześnie bardzo dużo nowych nasadzeń, łącznie z kolekcjami roślin ozdobnych.


Na placu Wolności zasadzonych zostanie ponad 600 roślinProjekt rewitalizacji Placu Wolności przewiduje posadzenie 636 drzew liściastych, m.in. kasztanowca czerwonego, buka pospolitego i grabu pospolitego. Wsadzonych ma także zostać 1442 krzewów liściastych (m.in. berberysy, trzmielina, tawuła japońska), zalecanych w kodeksie dobrych praktyk ogrodniczych. Pojawią się także trawy ozdobne, rośliny bylinowe, których w tej chwili w parku nie ma, a są bardzo potrzebne. Wiosną zaś kwitnąć będą tulipany.


Plac podzielony zostanie na trzy strefy. Sercem tej patriotycznej, położonej od strony pl. Narutowicza, będzie postument z postacią marszałka. Jego odsłonięcie upamiętni setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To także nawiązanie do historii Bełchatowa. Przed wojną plac nosił nazwę Nowy Rynek, a od 1935 roku Józefa Piłsudskiego.


Do centralnej części placu poprowadzi aleja wysadzona czerwonymi kasztanowcami. Będzie tu można organizować spotkania i imprezy kulturalne, staną tam bowiem m.in. pergola z płóciennym zadaszeniem i miejsce na scenę plenerową oraz kawiarniane ogródki. W pobliżu wybudowana zostanie fontanna otoczona kamiennymi ławami. W kolejnej części placu powstanie miejsce dla dzieci. Wyposażanie placu zabaw to urządzenia akustyczne, związane z położoną w pobliżu szkołą muzyczną.

 

AP

 

Na placu Wolności będzie aleja z czerwonymi kasztanowcami

 

Plac Wolności będzie zielonym miejscem

 

Aktualności

 


 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020