Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

W Bełchatowie można spotkać 2 kosiarki typu SpiderZdalnie sterowana kosiarka, która może pracować na powierzchniach o dużym nachyleniu i porośniętych krzakami, zachwalana przez producenta jako tania w eksploatacji i bezpieczna – taki sprzęt pojawił się w Bełchatowie. Mowa o nowoczesnych Spiderach, które od kwietnia budzą spore zainteresowanie mieszkańców.


- Idziemy z duchem czasów, a tego typu kosiarki to najlepsze obecnie rozwiązanie na rynku. Pełnię swoich możliwości pokazują szczególnie na skarpach, gdzie do tej pory wymagane było użycie kos ręcznych. Istotne jest także to, że maszyny wjadą w każdy zadrzewiony i zakrzaczony zakątek parku, - wyjaśnia Radosław Kosowski z łódzkiej firmy KTU Zieleń, która prowadzi konserwację zieleni w mieście i dodaje, że to nie jedyne zalety nowoczesnych kosiarek. - Zdecydowaliśmy się na nie, bo są o prostu najszybsze.

Sprzyjająca pogoda pozwoliła ruszyć z pracami wcześniej, niż w roku ubiegłym. Do końca maja wykoszonych i wygrabionych ma zostać 80 proc. miejskich trawników. Prace w centrum już się zakończyły, teraz maszyny przeniosły się na osiedla, m.in. Dolnośląskie, Przytorze i Binków.  Następnie Spidery będzie można zobaczyć w okolicach domków jednorodzinnych na Ludwikowie, Olsztyńskim i w Politanicach.

W ramach podpisanej 4 kwietnia umowy, łódzka firma będzie dbać o zieleń miejską do końca listopada lub do wykorzystania kwoty ofertowej. Mowa tu o 891 tys. 735 złotych. Oprócz koszenia i wygrabiania trawników, prace obejmują także pielęgnację krzewów, czyli ich pielenie, rozłożenie materiału do ściółkowania, cięcie żywopłotu, prześwietlanie, a także wycinanie, karczowanie oraz zakończone już wiosenne odkopczykowanie róż. Ponadto pielęgnowane są rabaty kwiatowe, w tej chwili trwa sadzenie roślin jednorocznych (zakupionych przez miasto).

Do obowiązków wykonawcy należy także pielęgnacja zieleni wysokiej czyli drzew, a obejmuje ona każdy rodzaj zabiegu pielęgnacyjnego, w tym wycinkę, karczowanie, frezowanie pni i usuwanie pozostałości. Najważniejsza jest tu jednak redukcja masy koron drzew, będzie ona wynosić do 30 proc., bo tyle dopuszcza Ustawa o ochronie przyrody. Cyklicznie, co miesiąc, monitorowany będzie także stan posuszu, który ma być regularnie usuwany, a także palików i mocowań młodych drzew.

W parkach i zieleńcach miejskich oczyszczane są także ciągi piesze. Mowa tutaj o likwidacji chwastów i przerastających traw w alejkach parkowych. Do tego dochodzi zakładanie trawników i łąk kwietnych (przewidzianych w programie „Bełchatów w zieleni”), sadzenie drzew i krzewów.


AP

  

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl