Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Jabłoniowy Sad będzie gotowy jeszcze w kwietniuSkwer przy ul. Okrzei będzie niecodzienny - jabłonie domowe dziesięciu odmian, siedem gatunków krzewów owocowych oraz pnącza winorośli, a do tego  pergole i alejki spacerowe. Otwarty ogród będzie unikatowy nie tylko w skali województwa, ale i kraju. Sad z jabłkami ma być nie tylko reprezentacyjnym miejscem, ale także podkreślić tradycję i kulturę Bełchatowa. Zgodnie z harmonogramem prace w Jabłoniowym Sadzie powinny zakończyć się jeszcze w kwietniu.


We współczesnych aranżacjach miejskich ogrodów coraz częściej powraca się do źródeł, a więc do wykorzystania roślin użytkowych. Miejsca te nie muszą przypominać typowego sadu, mają raczej służyć rekreacji mieszkańców.  - Nasza propozycja to wyjątkowy projekt, który sięga do korzeni ogrodów użytecznych, niegdyś bardzo popularnych, a obecnie zapomnianych. Chcemy wrócić do tych rozwiązań, jako typowo polskich, promując tradycję, a także w oryginalny sposób Bełchatów, biorąc pod uwagę fakt, że miejskim symbolem jest jabłko – wyjaśnia Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.


W JAbłoniowym Sadzie nasadzono blisko 2 tys. roślinNa działkach należących do miasta przy ul. Okrzei w Bełchatowie nasadzono ponad 2 tysiące roślin, wszystko zgodnie z zaleceniami w poradnikach z początku XX wieku. W sadzie wyrosną jabłonie domowe dziesięciu odmian, m.in.: Kosztela, Grochówka i Antonówka zwykła. Na terenie o powierzchni blisko hektara znajdzie się także  siedem gatunków krzewów owocowych, takich jak porzeczki, pigwy i agrest. Przy drewnianych pergolach zostaną posadzone krzewy winorośli. Na dwóch istniejących dorosłych drzewach ozdobnych  umieszczone zostaną domki dla ptaków, przewidziano też rozstawienie domków dla owadów (zapylaczy). Całość zostanie wyposażona w małą architekturę z wyraźną symboliką uwydatniająca specyfikę ogrodu – symbol jabłka, będą także umieszczone tablice edukacyjne informujące o misji ogrodu.


W Jabłoniowym Sadzie powstaną alejki parkowe i ścieżka rowerowa, prace obejmą także remont istniejącej kładki na rzece Rakówce. Jak zapewnia Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, wykonawca robót, do końca kwietnia zamontowane zostanie oświetlenie oraz monitoring, ponadto przejścia dla pieszych będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, również tych niewidomych i niedowidzących.  Wszystkie prace przy ul. Okrzei mają kosztować ok. 1,4 mln złotych. 


Inwestycja to pierwszy etap projektu "Energia, natura, tradycja - na bełchatowskim szlaku", który zakłada ponadto między innymi utworzenie w mieście trzech szlaków turystycznych:  "Bełchatów dobrej energii". "Bełchatów wczoraj i dziś" oraz "Energia jest tu". Dopełnieniem projektu mają być imprezy upowszechniające jabłko w bełchatowskiej gastronomii i handlu. Koszt całego projektu  2 mln 13 tys. zł (koszty kwalifikowane to kwota 1 mln 423 tys. złotych).  Na jego realizację miasto dostało dofinansowanie z Regionalnego Projektu Operacyjnego województwa łódzkiego na lata 2014 – 2020 w wysokości 85 proc. kosztów kwalifikowanych, czyli 1 mln 244 tys. złotych.


AP

 

W Jabłoniowym Sadzie znajdą się terż elementy małej architektury

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl