Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Miasto ogłosiło trzeci przetarg na budowę fworcaMiasto ogłosiło przetarg na budowę węzła przesiadkowego w Bełchatowie, propozycje można składać do 11 kwietnia. To trzecie postępowanie - do pierwszego nie zgłosił się żaden wykonawca, do drugiego natomiast  wpłynęły dwie oferty, ale obie przekraczały szacunkowy koszt inwestycji.

 

- Stawiamy dość wysokie wymagania ze względu na to, że ma to być budynek pasywny. Mamy teraz rynek wykonawców, a nie inwestora i firmy chcą wykorzystać tę koniunkturę. Wiąże się to przede wszystkim z wyższymi cenami. Liczymy, że tym razem wpłynie oferta konkurencyjna. Jeśli nie, zastanowimy się nad innymi rozwiązaniami - mówi Ireneusz Owczarek, wiceprezydent Bełchatowa. 


Budowa węzła przesiadkowego to jedna z bardziej wyczekiwanych inwestycji ostatnich lat. - Dworzec jest ważny zarówno dla mieszkańców, jak i przewoźników. Więcej: to także kwestia wizerunku miasta. Zależy nam na wybudowaniu nowoczesnego węzła komunikacyjnego. Który dodatkowo będzie sprzyjać ochronie środowiska- wyjaśnia Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. Budowa nowego węzła przesiadkowego wpisuje się bowiem z konsekwentnie realizowany przez miasto Program Gospodarki Niskoemisyjnej

 

Strategia klimatyczna jest już gotowa


Węzeł przesiadkowy ma powstać przy ul. Czaplinieckiej w okolicach Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II. Lokalizacja ta została wybrana nieprzypadkowo. Przemawiają za nią chociażby bliskość lecznicy, szkół ponadgimnazjalnych oraz to, że w tamtym rejonie zatrzymują się wszystkie autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacji i innych przewoźników. Sam dworzec ma mieć formę dwóch połączonych ze sobą mniejszych budynków o łącznej powierzchni użytkowej blisko 357 m kw. Znajdą się w nim m.in.: poczekalnia, kasa, toalety, pomieszczenia dla kierowców, gastronomia oraz punkt informacyjny. Budynek będzie w całości dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.


Budynek węzła przesiadkowego ma być pasywnyProjekt zakłada także budowę parkingu na ok. 70 miejsc postojowych i 8 typu Kiss & Ride. Ponadto przy węźle powstaną drogi dojazdowe dla miejskich emzetek, autobusów dalekobieżnych PKS i innych przewoźników. Plan zakłada także wybudowanie w przyszłości ścieżek rowerowych. - Ta infrastruktura będzie służyła nie tylko dworcowi, ale także dla szpitala i miasta, więc przy jednej inwestycji racjonalne jest zrobienie wszystkiego – podkreśla Ireneusz Owczarek,  wiceprezydent Bełchatowa.


Najważniejszym elementem całego projektu ma być tzw. budynek pasywny. Oznacza to, że dzięki zastosowaniu specjalnych rozwiązań technologicznych (m.in.: pompy ciepła i panele fotowoltaiczne) przy bardzo niskim zużyciu energii zapewnione będą komfortowe temperatury – zarówno w zimie jak i w lecie. Budynki tego typu wymagają jednak większych nakładów już na etapie przygotowywania koncepcji i projektu, a potem także realizacji. Podlegają one procedurze kontrolnej i certyfikacji wg kryteriów Passive House Institute (PHI). To jeden z warunków dofinansowania inwestycji. W przypadku bełchatowskiego dworca wynosi ono 1 mln 984 tys. zł. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Szacowana wartość zamówienia pn. Budowa demonstracyjnego pasywnego budynku węzła przesiadkowego w Bełchatowie to 6 mln 824 tys. 510 zł.


Oferty do trzeciego postępowania przetargowego można składać do 11 kwietnia. Przypomnijmy, że poprzednie dwa przetargi zostały unieważnione. Jeśli żadna ze zgłoszonych propozycji nie zostanie i tym razem wybrana, miasto rozważy inne pomysły na budowę dworca. - Jeżeli oferty firm przekroczą kosztorys, zastanowimy się nad budową węzła w technologii tradycyjnej. Na realizację zadania mamy czas do końca grudnia 2019 roku. Przemyślimy więc każde rozwiązanie, dzięki któremu bełchatowianie będą mogli korzystać z tak potrzebnego dworca – dodaje wiceprezydent Owczarek. 

 

AP

  

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl