Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Posąg marszałka Piłsudskiego stanie na Placu WolnościWiadomo już jak będzie wyglądać rzeźba Józefa Piłsudskiego. Projekt został właśnie ukończony. Teraz czeka na odlanie z brązu. Figura ma być gotowa na 11 listopada, kiedy to przypadają głównej obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Posąg zaprojektowali artyści z węgierskiego Csongrádu, czyli jednego z miast partnerskich Bełchatowa. Prace nad jego przygotowaniem trwały kilka miesięcy. Najpierw powstała gipsowa miniatura marszałka. Prezydent Mariola Czechowska otrzymała ją na początku roku.

 

W ostatnich tygodniach rzeźbiarze zakończyli prace na kolejną figurą. Tym razem w rozmiarze w jakim ma być prezentowana na Placu Wolności. Teraz 2,2 metrowy monument czeka na odlanie z brązu. Piłsudski zostanie pokazany w galowym mundurze, wsparty o szablę, a sylwetka umieszczona na granitowym cokole wydawać się będzie naturalnej wielkości. Koszt jego budowy szacowany jest na około 100 tys. zł. To znacznie mniej niż poczatkowo zakładano. Społeczny Komitet Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego, który zbiera fundusze na wykonanie odlewu postaci marszałka, powstał w czerwcu ubiegłego roku. Oprócz pozyskania darczyńców i sponsorów komitet organizuje również zbiórki publiczne i różnorodne akcje. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie komitetu – www.pilsudski.belchatow.pl

 

Monument ma być gotowy na 11 listopada. Jego odsłonięcie upamiętni setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To także nawiązanie do historii Bełchatowa. Przed wojną plac nosił nazwę Nowy Rynek, a od 1935 roku Józefa Piłsudskiego.

 

Posąg stanie na zrewitalizowanym Placu Wolności. Jego przebudowa potrwa kilka miesięcy. Na początku marca miasto przekazało plac budowy bełchatowskiej spółce Binż. Sam teren jest już ogrodzony, a pierwsze prace ziemne mają ruszyć, gdy poprawi się pogoda.

 

Zrewitalizowany Plac Wolności zostanie podzielony na trzy strefy. Sercem tej patriotycznej, położonej od pl. Narutowicza, będzie właśnie postument z postacią marszałka. Do centralnej części placu poprowadzi aleja wysadzona czerwonymi kasztanowcami. To przestrzeń przeznaczona m.in. na spotkania  i imprezy kulturalne. Będzie tu m.in. pergola z płóciennym zadaszeniem i miejsce na scenę plenerową oraz kawiarniane ogródki. W pobliżu wybudowana zostanie fontanna otoczona kamiennymi ławami. W kolejnej części placu powstanie miejsce dla dzieci. Wyposażanie placu zabaw to urządzenia akustyczne, związane z położoną w pobliżu szkołą muzyczną. W tej części powstanie też minisiłownia. 

 

Plac ma stać się miejscem przyjaznym mieszkańcom, także ze względu na zieleń. A jego reprezentacyjny charakter podkreślać będą elementy nawiązujące do symboliki Bełchatowa, czyli znanego jabłuszka i tablice mówiące o miastach partnerskich. Całość dopełni efektowne oświetlenie. Podświetlone będą m.in.: postument z postacią Józefa Piłsudskiego, fontanna, pergole. Zamontowany też zostanie monitoring.

 

Na program rewitalizacji śródmieścia, czyli przebudowę Placu Wolności, dziesięciu miejskich kamienic oraz stworzenie przy pl. Wolności 10 Centrum Współpracy i Inicjatyw Społecznych, Bełchatów dostał ponad 9 mln zł z Unii Europejskiej. Łódzki Urząd Marszałkowski w październiku przyznał 6 mln zł na projekt Bełchatowa, ale ostatecznie udało się uzyskać pełne dofinansowanie.

 

Plac Wolności - rusza rewitalizacja

 

 

AD-A

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl