Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

MZK testuje elektryczny autobus marki UrsusDo 11 marca, po ulicach Bełchatowa będzie jeździć elektryczny autobus Ursus City Smile 12 LFE. Testowy pojazd można spotkać głównie na linii nr 2, która docelowa ma być elektryczna. To już trzeci nowoczesny autobus, który sprawdza Miejski Zakład Komunikacji. Poprzednio bełchatowianie mogli jeździć autosanem spełniającym normę spalin Euro 6 i hybrydowym solarisem.


Kolejka miasta, które chcą przetestować najnowocześniejsze i sprzyjające środowisku autobusy jest długa, Bełchatów na swoją szansę musiał czekać kilka miesięcy. - Zależało nam, by samochód przyjechał na testy, tym bardziej, że wspólnie z miastem planujemy kupić sześć ekologicznych autobusów: trzy spełniające normę Euro 6, oraz trzy elektryczne. Testy dają nam możliwość sprawdzenia, które z rozwiązań stosowanych przez różnych producentów, najlepiej sprawdzą się w codziennym użyciu – wyjaśnia Renata Rutkowska, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji.


Hybrydowy autobus na testach w MZK Bełchatów
 

26 lutego na bełchatowskie ulice wyjechał biały Ursus, który wyposażony jest w silnik elektryczny o mocy 170 kW.  Jak informuje producent, bateria wystarcza na przejechanie ok. 120 – 130 kilometrów, po czym należy go ładować, co zajmuje ok. 8 godzin. Długi na 12 m autobus może jednocześnie przewieźć 81 pasażerów i 1 wózek inwalidzki. Jaki komfort jazdy oferuje, bełchatowianie będą mogli sprawdzić do 11 marca.

Elektryczny Ursus będzie testowany do 11 marcaDane techniczne autobusu Ursus 12 LFE:

- długość 12 m, szerokość 2,55 m, wysokość 2,93 m do powierzchni dachu / 3,5 m (łącznie z bateriami i pantografem),
- liczba miejsc siedzących 26 +1,  liczba pasażerów 81 + 1 wózek inwalidzki,
- masa własna 12 450 kg,
- DMC pojazdu 18 000 kg,
- rozmieszczenie drzwi 2-2-2 ,
- liczba osi 2,
- rozstaw osi 5950 mm,
- zwis tylny / przedni zwis 2800/3250,
- silnik trakcyjny elektryczny firmy TM4, umieszczony centralnie - moc silnika (nominalna / maksymalna) 170 / 250 kW,
- bateria 175 kWh.
 Osprzęt elektryczny Integrator systemu HV - firma Enika Szkielet stal nierdzewna (1.4003)

Miejski przewoźnik być może jeszcze w tym roku wzbogaci swój tabor o 6 nowych pojazdów, w tym trzy autobusy z silnikami diesla Euro 6 i trzy autobusy elektryczne. - Będziemy starać się przyspieszyć, przynajmniej dostarczenie autobusów elektrycznych - mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.


Miasto kupi 6 autobusów dla MZK [FILM]

 

Na rozbudowę floty Miejskiego Zakładu Komunikacji miasto pozyskało ponad 7,5 mln zł unijnych pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Łódzkiego. Całość ma kosztować niespełna 11 mln zł. Oprócz nowych autobusów projekt zakłada też budowę stacji do ładowania autobusów elektrycznych. Statystki pokazują, że z miejskiej komunikacji korzysta bowiem coraz więcej osób. Wpływ na to ma niewątpliwie fakt, że od ponad dwóch lat bełchatowianie podróżują emzetkami bezpłatnie.

 

AP

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl