Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Medale za 50-lecie pożycia małźeńskiegoW Urzędzie Stanu Cywilnego (Muzeum Regionalne) uroczyście obchodzono Złote i Szmaragdowe Gody. Na trzy pary świętujące 50 i 55 rocznicę ślubu czekały miłe słowa, kwiaty i medale za długoletnie pożycie małżeńskie przyznane przez prezydenta RP.


Zawarcie małżeństwa to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Złożona przysięga zobowiązuje do bycia ze sobą na dobre i na złe, w zdrowiu i chorobie, chociaż przeciwności w życiu bywa wiele: i tych rodzinnych, materialnych, a często także zdrowotnych. Pół wieku temu przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego i w obecności świadków wypowiedzieli słowa przysięgi składanej przez młode pary do dziś, czyli: „Świadomi praw i obowiązków, wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczamy, że wstępujemy w związek małżeński i przyrzekamy uczynić wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe”. Te chwile sprzed kilkudziesięciu lat ze wzruszeniem przypomniały sobie trzy bełchatowskie pary: Wiesława i Jerzy Popławscy (50 lat małżeństwa), Elżbieta i Andrzej Domagalscy(50 lat po ślubie) oraz Wiesława i Jan Polityło (55 lat związku małżeńskiego).


Jubilaci otrzymali medale prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie- Czy od razu wiedzieli Państwo, że to jest właśnie miłość? - Oj nie, tak od razu to nie, ale po trzech miesiącach był ślub – z uśmiechem i sentymentem wspominają państwo Wiesława i Jerzy Popławscy. Wszyscy świętujący małżonkowie, zapytani o receptę na wieloletnie szczęście, zgodnie odpowiadają: miłość, wyrozumiałość i pokora. Chociaż, jak przyznaje pani Elżbieta Domagalska puszczając oko do swojego męża, Andrzeja, wszystko rozstrzyga się już w dniu ślubu. - Jak się dobrze w kółeczko kawalerem zakręci przy ołtarzu, to się będzie dobrze żyło. Równie istotne zdaniem świętujących par są umiejętność wybaczania i słuchania siebie nawzajem. - Bez miłości nie ma życia, zgody, niczego się nie zbuduje. Nie raz trzeba ustąpić, innym razem na swoim postawić - ważne, żeby tworzyć wspólnotę – podsumowują przepis na udane małżeństwo państwo Wiesława i Jan Polityło.


Dostojni jubilaci nagrodzeni zostali specjalnym medalem przyznawanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudę. Ma on kształt sześcioramiennej gwiazdy, w środku której z jednej strony widnieje napis „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”, z drugiej zaś – dwie srebrzyste róże. Małżonkom medale wręczył Ireneusz Owczarek, wiceprezydent Bełchatowa. - Ta wspaniała rocznica to symbol miłości i wzajemnego zrozumienia i istoty związku małżeńskiego. Zawsze z szacunkiem patrzę na pary, które przez tyle lat trwają w związku wspierając się w dobrych i złych chwilach oraz pokonując wszelkie trudności zsyłane przez los – podkreśla wiceprezydent Owczarek.


Wszystkim szczęśliwym parom obchodzącym swoje Złote i Szmaragdowe Gody serdecznie gratulujemy.


Przypomnijmy, że małżonkowie, którzy wspólnie przeżyli minimum 50 lat, mogą złożyć w USC wniosek o przyznanie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej medalu za długoletnie pożycie małżeńskie.  Następnie wnioski są przesyłane do urzędu wojewódzkiego, który po weryfikacji dokumentów przekazuje sprawę do Kancelarii Prezydenta RP. Procedura trwa od 6 do 8 miesięcy. Więcej informacji pod numerem tel. 44 733 99 33.

 

AP

 

Złote gody obchodziły 2 bełchatowskie pary małżeńskie

 

Dwie pary obchodziły pięćdziesięciolecie małżeństwa

 

Szmaragdowe (platynowe) gody to 55 rocznica ślubu
 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl