Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Pomnik powstańców z 1863 roku odsłonięto na cmentarzu w Grocholicach. Przez Bełchatów i okoliczne miejscowości przeszedł marsz, który pierwszy raz miał dwie trasy. W ten sposób 28 stycznia uczczono 155. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

 

Chętnych, by wspólnie przejść w Regionalnym Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych nie brakowało.W sumie wzięło w nim udział blisko trzysta osób. Część z nich ubrana w kożuchy i wełniane czapki. Inni z bronią zarówno palną, jak i białą. – To już osiemnasta edycja marszu. Mimo kiepskiej pogody frekwencja dopisała, co nas bardzo ucieszyło – mówi Łukasz Kwiecień, prezes Regionalnego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego "ERSKA", które zorganizowało wyprawę.

 

W tym roku po raz pierwszy pochód miał dwie trasy. Pierwsza z nich prowadziła przez Parzno – Kluki (Grobla) – Kaszewice – Borki – Kurnos Drugi. W sumie ten czternastokilometrowy odcinek przeszło 150 osób. Nieco krótszy dystans, bo dziesięciokilometrowy czekał na tych, którzy wybrali drugi z proponowanych szlaków. Również prowadził on na Kurnos Drugi, ale przez Bełchatów, Grocholice i Oleśnik. Maszerowało nim około 120 uczestników. – Jego trasa została tak zaplanowana, abyśmy mogli przejść przez Grocholice i wziąć udział w miejskich obchodach 155. rocznicy wybuchu powstania z 1863 roku – dodaje Łukasz Kwiecień.

 

Głównym jej punktem było odsłonięcie Pomnika Powstańców Styczniowych, który został  wybudowany właśnie na cmentarzu w Grocholicach. O nowym monumencie mówiło się już od jakiegoś czasu. O jego powstanie zabiegał specjalnie powołany komitet. Przewodniczył mu proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych, wspierała zaś m.in. prezydent Mariola Czechowska.

 

Umiejscowienie monumentu nie jest przypadkowe – od lat znajduje się tam tablica pamięci walczących w 1863, później postawiono również grób. W źródłach historycznych można przeczytać, że na nekropolii w Grocholicach pochowanych jest sześciu powstańców. Nigdzie nie ma jednak wzmianki, jak się nazywali. Prawdopodobnie walczyli w potyczkach, które rozegrały się w okolicach Wólki Łękawskiej lub Kaszewic. 

 

Po odsłonięciu pomnika, przemówieniach i złożeniu kwiatów wszyscy przeszli do parafii Wszystkich Świętych, gdzie odbyła się msza św.

 

Po nabożeństwie uczestnicy marszu ruszyli w dalszą drogę. Obydwie grupy spotkały się na Kurnosie Drugim. Warto przypomnieć, że każdy kto go ukończył otrzymał potwierdzenie o zaliczeniu trasy. Po trzech i pięciu kolejno zaliczonych marszach każdemu uczestnikowi przysługuje brązowa i srebrna odznaka stylizowana na znakach powstańczych. Uczestniczy 10 pochodów otrzymują najwyższą – złotą odznakę. 

 

 

Obszerna fotorelacja na oficjalnym profilu miasta Bełchatowa na facebook.

 

 

 

AD-A

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl