Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Termomodernizacja Felka już zakończonaZakończyła się modernizacja należącego do miasta bloku przy ul. Czaplinieckiej 44d. Felek to pierwszy budynek komunalny, w którym zastosowano technologię fotowoltaiki i wentylacji mechanicznej. W lokalach komunalnych miasto wymienia okna.

 

Zakres prowadzonych prac był szeroki, termomodernizacja oprócz ocieplenia budynku i wykonania elewacji zewnętrznych obejmowała także docieplenie i pokrycie dachów oraz założenie zaworów termostatycznych. Dodatkowo Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zmodernizowało cały węzeł ciepłowniczy. Modernizacja Felka objęła także wymianę drzwi zewnętrznych i montaż nowych daszków nad wejściami do budynku. Miasto przeprowadziło także docieplenie stropu nad komórkami lokatorskimi, w korytarzach położone natomiast zostały nowe stropy z płyt kartonowo-gipsowych.


 

W Felku zastosowano panele fotowoltaiczne

Blok przy ul. Czaplinieckiej 44 d jest nowoczesny i energooszczędny, głównie dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych, które w przeciwieństwie do solarnych produkują energię elektryczną także w dni pochmurne. To pierwsze tego typu rozwiązanie zastosowane w budynku komunalnym. Energia pozyskiwana z paneli jest wykorzystywana do zasilania pompy ciepła, która z kolei podgrzewa wodę użytkowaną prze mieszkańców. W Felku zastosowano także inne nowoczesne rozwiązania, m.in. wentylację mechaniczną, która z pomieszczeń wyciąga zużyte, a wdmuchuje czyste powietrze z zewnątrz. Nowością jest także wprowadzenie systemu zarządzania mediami, który poprzez przeglądarkę internetową pozwala na weryfikację procesu produkcji energii elektrycznej, bieżącego zużycia mediów i tego, czy wszystkie instalacje pracują prawidłową, a co za tym idzie, umożliwia szybką reakcję administratora budynku na wszelkie nieprawidłowości. Dzięki tym wszystkim pracom komfort życia 112 rodzin znacząco się poprawił.

 

Na modernizację Felka miasto pozyskało pieniądze z funduszy europejskich

 

Remont kosztował około 3 mln 800 tys. zł, z czego blisko 3 mln zł miasto pozyskało z Unii Europejskiej.


Aby poprawić jakość życia w blokach komunalnych, miasto przystąpiło do wymiany okien w 28 lokalach. Będą to okna dwuszybowe, spełniające wszystkie normy. Prace mają zakończyć się w styczniu. Ponieważ jednak zapotrzebowanie na nowe okna jest dużo większe, miasto przygotowuje przetarg uzupełniający. Po jego rozstrzygnięciu wiosną nowe okna zostaną wymienione w kolejnych 14 mieszkaniach.

AP

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl