Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

4 grudnia górnicy obchodzą swoje świętoPrawie 5 tysięcy górników z bełchatowskiej kopalni obchodzi dziś swoje święto. Była tradycyjna pobudka orkiestry górniczej, msza święta w intencji górników i ich rodzin, przemarsz ulicami miasta i uroczysta gala. Bełchatowskie obchody są największymi w województwie łódzkim, w naszym regionie wydobywa się przede wszystkim węgiel brunatny, ale też piasek i kwarc pod Tomaszowem Mazowieckim.


4 grudnia przypada górnicze święto, czyli Barbórka, której oficjalne obchody tradycyjnie już  rozpoczęła pobudka w wykonaniu górniczej orkiestry. O godzinie 9.00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego na Binkowie odbyła się uroczysta msza święta w intencji górników, której przewodniczył abp Grzegorz ryś, metropolita łódzki. Po mszy, tradycyjnie już górnicy w uroczystych strojach przeszli ulicami miasta do hali sportowej przy ul. 1 Maja, gdzie obyła się gala z okazji ich święta. Ponad 300 osób otrzymało ordery, odznaki i awanse na wyższe stopnie górnicze.

Górnicy świętowanie Barbórki rozpoczęli już 2 tygodnie temu. Wtedy odbyły się tradycyjne biesiady, czyli Karczma Piwna i Comber Babski, których tradycje sięgają lat 80-tych ubiegłego wieku.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że bełchatowska kopalnia jest największa w regionie, i jedną z największych odkrywek w Europie. W ubiegłym roku wydobycie węgla brunatnego sięgnęło 37 mln ton.

Przypomnijmy, że górnicze święto obchodzone jest od XIX wieku w dzień Świętej Barbary. Jest ona patronką osób pracujących pod ziemią oraz narażonych na nagłą śmierć, w tym górników, hutników, marynarzy, rybaków, żołnierzy, a nawet więźniów.

 

AP

 

 

 

 


 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl