Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Nie żyje Marian Sobutkowski - Honorowy Obywatel Miasta, ikona bełchatowskiego sportuW wieku osiemdziesięciu lat w czwartek, 16 listopada odszedł Marian Sobutkowski, Honorowy Obywatel Miasta Bełchatowa, zasłużony dla bełchatowskiego sportu działacz. Jego ogromnej pasji, sportowemu zacięciu i chęci działania kolarstwo, ale także szachy i tenis stołowy, zawdzięczają bardzo wiele.


Marian Alojzy Sobutkowski urodził się 14 lutego 1937 roku w Bełchatowie. Już od dziecka zafascynowany był rowerem, ale swój pierwszy jednoślad kupił, gdy miał 21 lat. Wtedy też, w 1958 roku zaczął startować w wyścigach, jednak nie trwało to długo. Poświęcił się pracy z młodzieżą - był trenerem, wychowawcą, zaopatrzeniowcem, mechanikiem i organizatorem. W 1962 roku z jego inicjatywy oficjalnie powstał kolarski klub LZS.

W latach 60. i 70. ówczesny Ludowy Klub Sportowy Bełchatów pod przewodnictwem Mariana Sobutkowskiego był czołowym klubem w kraju. O naszym mieście mówiło się wówczas głośno również za granicą – bełchatowianie startowali bowiem m.in. w Wyścigu Pokoju i Mistrzostwach Świata. Dobre imię Bełchatowa i klubu na prestiżowych imprezach rozsławiali wówczas Józef Kaczmarek i Bogdan Stasiak.

- Pan Marian to był zacny człowiek. Znaliśmy się prawie pięćdziesiąt lat, jak zawsze powtarzał, LZS w skrócie to ludzie zbliżonych serc. Wiele z nim rozmawiałem, zawsze mogliśmy liczyć na jego wsparcie. Była to ikona i ostoja naszego klubu – wspomina Bogdan Stasiak, trener i kierownik Ludowego Klubu Sportowego Stomil Bełchatów.

Marian Sobutkowski był także inicjatorem sekcji tenisa stołowego i szachów w klubie LKS oraz współorganizatorem i kierownikiem Ośrodka Przygotowań Olimpijskich dla kolarzy, który w latach 1980-1987 działał w Bełchatowie. Warto przypomnieć, że to z jego inicjatywy organizowane są wyścigi kolarskie – odbywający się od ponad 30 lat „Memoriał Henryka Łasaka” i ogólnopolski wyścig o Wielką Nagrodę Bełchatowa.

Za całokształt swojej pracy Marian Sobutkowski otrzymał wiele odznaczeń państwowych – m.in. Krzyż Oficerski i Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Zasługi, Złotą Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, Odznaczenie Stopnia Złotego za Zasługi dla Kolarstwa Polskiego, Złotą Odznakę za Zasługi dla Polskiego Związku Tenisa Stołowego, Złotą Honorową Odznakę Polskiego Związku Szachowego.

W czerwcu 2010 roku Rada Miejska przyznała Marianowi Sobutkowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bełchatowa.

Uroczystości pogrzebowe Mariana Sobutkowskiego odbędą się we wtorek, 21 listopada o godz. 13.00 na cmenatarzu w Bełchatowie.

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl