Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

W MCKI wykonywano badania przesiewoweAby zwiększyć świadomość i wiedzę bełchatowian na temat chorób układu krążenia, miasto zorganizowało wykład w ramach akcji „Ratuj Swoje Życie – Stop Udarom i Zawałom”. Ponadto w Miejskim Centrum Kultury przebadanych zostało kolejnych pięćdziesięciu mieszkańców Bełchatowa.

 

Zawał i udar mózgu to dwie groźne choroby, które mogą doprowadzić do ciężkiego kalectwa a nawet śmierci. Pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, jedna dotyczy serca i układu krążenia, druga natomiast mózgu i tkanki nerwowej. Poza tym, że obie choroby mogą dramatycznie pogorszyć jakość życia chorego, mają jeszcze jedną wspólną cechę – na ogół są wywoływane przez te same czynniki.

 

 

Wykład prowadzony był w ramach akcji "Ratuj Swoje Życie - Stop Udarom i Zawałom"

Poznano ok. 300 czynników ryzyka wystąpienia tych chorób, przy czym najczęstsze z nich to:

 

- wiek (ryzyko wzrasta w miarę starzenia),

- płeć (męska),

- predyspozycje rodzinne i genetyczne,

- nadciśnienie tętnicze,

- zaburzenia lipidowe,

- cukrzyca i stany przedcukrzycowe,

- otyłość,

- dna moczanowa,

- palenie papierosów,

- stres,

- brak aktywności fizycznej.

 

W ramach akcji „Ratuj Swoje Życie – Stop Udarom i Zawałom” wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w wykładzie poświęconym chorobom układu krążenia. Uczestnicy otrzymali wiele informacji nie tylko o chorobach związanych z układem krążenia (miażdżycy, chorobie wieńcowej, zaburzeniach rytmu i przewodzenia, udarze, zawale), ale także poznali przyczyny, jakie objawy powinny ich zaniepokoić oraz dowiedzieli się jak ważne jest odpowiednio wcześnie przeprowadzenie badań i jak zapobiegać schorzeniom układu krążenia.

 

- Należy się badać w każdym wieku, a szczególnie po pięćdziesiątce. Wszystko po to, żeby lepiej się czuć, lepiej funkcjonować. Trzeba wiedzieć, co jest na rzeczy, żeby odpowiednio wcześniej zareagować – mówi jedna z uczestniczek wykładu, pani Urszula.

 

Z kolei pan Ryszard pytany o zasadność przeprowadzania regularnych badań profilaktycznych, odpowiada porównując je do przeglądu samochodu. - Dobry kierowca przyjeżdża ze swoim autem do mechanika wtedy, kiedy wszystko jest w porządku, mechanik nie ma dużo pracy a kierowca nie zapłaci dużo i dłużej będzie się cieszył z samochodu. Podobnie jest z naszym sercem – póki można, należy zapobiegać, bo wszystkie operacje na sercu są wyjątkowo skomplikowane, kosztowne i trudne. Najtańszą i najprostszą formą dbania o zdrowie jest zapobieganie – dodaje pan Ryszard.

 

Wykład poprowadził dr n. med. Michał TylkowskiWykład, który odbył się w sali koncertowej Miejskiego Centrum Kultury, poprowadził dr n. med. Michał Tylkowski.

 

- Łatwiej jest zabezpieczać niż leczyć. Chodzi nam o to, aby wykryć początki choroby czy też stany je powodujące jeszcze zanim pojawią się poważne problemy, zwłaszcza że w przypadku chorób układu krążenia powikłania mogą utrudnić życie choremu i jego rodzinie. Najprościej można temu zapobiegać prowadząc zdrowy tryb życia, czyli regularnie wykonywać umiarkowaną aktywność fizyczną, profilaktycznie badać ciśnienie tętnicze oraz poziom cukru i cholesterolu oraz zdrowo się odżywiać – dodaje dr Tylkowski.

 

Dodatkowo w MCK-u w ramach akcji „Ratuj Swoje Życie – Stop Udarom i Zawałom” zostało przebadanych kolejnych pięćdziesięciu bełchatowian z grup powiększonego ryzyka, czyli mężczyźni powyżej 40 roku życia i kobiety, które ukończyły 50 lat. W ramach badań przesiewowych bełchatowianie mogli sprawdzić poziom cholesterolu i glukozy, zmierzyć ciśnienie oraz wykonać dopplerowski USG tętnic dogłowowych. To już kolejne tego typu badania, poprzednie odbyły się 6 listopada na targowisku miejskim.

 

CZYTAJ: Zbadali się w kierunku chorób układu krążenia

 

Przypomnijmy, że akcja „Ratuj Swoje Życie – Stop Udarom i Zawałom” organizowana jest w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa.

AP

 

Około pięćdziesięciu bełchatowian przebadało się pod kątem układu krążenia

 

Bełchatowianie wysłuchali wykładu o chorobach układu krążenia

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl