Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

11 listopada bełchatowianie upamiętnili żołnierzy i ochotników poległych w walce o suwerenność naszej Ojczyzny. Narodowe Święto Niepodległości uczczono w Bełchatowie szeregiem uroczystości. 

 

Mszą św. w intencji Ojczyzny rozpoczęły się główne uroczystości związane z 99. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas liturgii, która tradycyjnie odbyła się w parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, wspominano wszystkich walczących oraz poległych za wolność Polski i Polaków. Przypomniano też historię zmarłej w marcu Jadwigi Nadany, Honorowego Obywatela naszego miasta. To właśnie Nadana była jedną z osób, która w okresie okupacji przechowywała pamiątkową z 1938 roku tablicę z wyrytymi nazwiskami poległych bełchatowskich żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej. Od 1988 roku tablica ustawiona jest na terenie kościoła parafialnego pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy ul. Czyżewskiego. Stąd corocznie główne obchody Święta Niepodległości w Bełchatowie odbywają się właśnie w tym miejscu. 

 

Pamięć żołnierzy i ochotników uczczono też apelem poległych. Zaraz po nim dwudziestu ośmiu nowych członków Jednostki Strzeleckiej 1001 w Bełchatowie złożyło uroczystą przysięgę. Ślubowali m.in. służyć Rzeczpospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości oraz z dobrą wolą i wiarą wypełniać wszystkie powinności strzelca. Tym samym stali się prawowitymi członkami związku.

 

Ta część obchodów tradycyjnie zakończyła się złożeniem kwiatów, pod wspomnianym wcześniej pomnikiem poległych. Wśród delegacji byli przedstawiciele władz, instytucji, organizacji oraz szkół. Wartę honorową pełnili zaś członkowie Strzelca w strojach pochodzących z okresu II wojny światowej. Warto dodać, że bełchatowskie Święto 

Niepodległości swoim udziałem uświetniły poczty sztandarowe, harcerze oraz Miejska Orkiestra Dęta „Grocholice”. Uczniowie SZSO nr 2, czyli popularnego „Mickiewicza”  

przygotowali kotyliony, które ozdobiły bełchatowian.  

 

Później organizatorzy – prezydent Mariola Czechowska, parafia pw. św. Stanisław Biskupa i Męczennika oraz Związek Strzelecki „Strzelec” zaprosili na koncert i poczęstunek. W parku Wolności można było posłuchać występu chóru „Promienie Bełchatowa” oraz zjeść „wojskową grochówkę”. Z kolei w Gigantach Mocy odbył się koncert laureatów Regionalnego Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna”. Na scenie prezentowały się przedszkolaki, a także dzieci i młodzież z Bełchatowa oraz okolic. W sumie wystąpiło kilkadziesiąt osób, wyłonionych przez jury podczas eliminacji.

 

Święto Niepodległości to nie tylko uroczystości patriotyczne, ale także szereg wydarzeń towarzyszących. Oprócz wspomnianego koncertu „Moja Ojczyzna” było też spotkanie z artystami wieleńskimi – plastykiem Stanisławem Kaplewskim oraz  z poetą Aleksandrem Śnieżko. W Muzeum Regionalnym odbyła się również pierwsza aukcja stacjonarna, podczas której można było nabyć wiele wartościowych rzeczy, m.in. dzieła sztuki, militaria, numizmatyki, starodruk. Nie zabrakło też akcentu sportowego – blisko 300 osób wystartowało XV Bełchatowskim Biegu Niepodległości. Podobnie, jak w latach poprzednich i tym razem wystartowali w nim uczniowie oraz dorośli. 

 

CZYTAJ: Aukcja stacjonarna w muzeum

 

 

CZYTAJ: Biegiem uczcili niepodległość

 

 

 

 

 

 

 

AD-A

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl