Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II, uroczystą liturgią i tradycyjnym kiermaszem kremówek zakończyły się tegoroczne – trzynaste już Bełchatowskie Dni Papieskie. Ale to tylko część wydarzeń poświęconych Papieżowi Polakowi, w których uczestniczyli mieszkańcy.

 

Główne uroczystości związane z Bełchatowskimi Dniami Papieskimi odbyły się 22 października. Wspomniana data nie jest przypadkowa, to właśnie tego dnia dokładnie 39 lat temu odbyła się uroczysta inauguracja pontyfikatu św. Jana Pawła II. Mieszkańcy wspólnie z parlamentarzystami, samorządowcami oraz delegacjami szkół, stowarzyszeń i organizacji złożyli kwiaty pod pomnikiem papieża - Polaka. Później w parafii farnej odbyła się uroczysta msza św. Nabożeństwo, któremu przewodniczył ojciec Leon Knabit, zostało odprawione w intencji mieszkańców, zaś w homilii nie zabrakło wspomnień o św. Janie Pawle II. A dla naszego miasta to postać znacząca – nie tylko jest on honorowym obywatelem Bełchatowa, ale także patronuje naszemu miastu.

 

We wspomnianą niedzielę, odbył się także tradycyjny kiermasz papieskich kremówek. Ciastka, które tak lubił Karol Wojtyła, można było nabyć w pobliżu kościoła przy ul. Kościuszki. Chętnych nie brakowało.

 

 

Uroczystości z 22 października to tylko część wydarzeń poświęconych Papieżowi Polakowi, w których mogli uczestniczyć mieszkańcy. 13 października, ulicami przeszedł jubileuszowy – na stulecie objawień w Fatimie, Różaniec Fatimski. Zakończył się w centrum - przy parafii Narodzenia NMP. Przy pomniku Jana Pawła II odbył się Apel Jasnogórski. 15 października bełchatowianie mieli okazję wysłuchać misterium ,,Totus Tuus - Nadzieja" w wykonaniu zespołu The Wellness Sound, dzień później dzieci z bełchatowskich szkół i przedszkoli oplotły własnoręcznie zrobionymi serduszkami pomnik św. Jana Pawła II, zaś wieczorem ponownie odbył się Apel Jasnogórski. Bełchatowianie wspominali także błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę, kapelana „Solidarności”. 19 października, czyli w 33 rocznicę jego śmierci mieszkańcy złożyli wieńce oraz zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą duchownego. Później, w parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy odbyła się uroczysta liturgia. Msza św. została odprawiona w intencji Ojczyzny i ludzi pracy.

 

 

 

 

AD-A

 

 

 
 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl