Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Bełchatów może otrzymać prawie 4 mln 200 tys. złotych dofinansowania na kupno sześciu niskoemisyjnych autobusów dla Miejskiego Zakładu Komunikacji. W ramach wniosku z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 miasto ubiega się o kwotę 7,5 mln zł. i wiele wskazuje na to, że do końca roku taka kwota zostanie przyznana.

 

Miejski projekt przewiduje zakup sześciu niskoemisyjnych autobusów, w tym trzech elektrycznych, wraz z przebudową niezbędnej infrastruktury do przewozu pasażerów w Bełchatowie. Nowe autobusy elektryczne miałyby przede wszystkim obsługiwać linię nr 2, która jest najdłuższa, pozostałe trzy – trafią na inne linie.

 

Pojazdy, które miasto kupi w ramach projektu, będą spełniały surową normę emisji spalin Euro 6, zgodnie z którą dopuszczalna wartość emisji tlenków azotu wynosi 400 mg/kWh a limit emisji cząstek spalin wynosi 10 mg/kWh. Jeden z takich autobusów był testowany przez Miejski Zakład Komunikacji w kwietniu tego roku.

 

Jak mówi prezydent Czechowska, najważniejszym powodem, dla którego miasto planuje zakup autobusów elektrycznych jest troska o środowisko. - Wszystko, co jest związane z programem antysmogowym jest nam bardzo bliskie i dokładamy wszelkich starań, by powietrze w Bełchatowie było czyste, głównie z myślą o naszych mieszkańcach.

 

 

Nowe autobusy zasilą miejski tabor w ciągu najbliższych dwóch lat. Miasto czeka z zakupem na całość dofinansowania. Cały projekt ma kosztować niecałe 11 mln zł., Urząd Wojewódzki zadeklarował, że do końca tego roku Bełchatów ma otrzymać wnioskowane 7,5 mln złotych.

 

Wymianę części taboru bełchatowskiego MZK na bardziej ekologiczną zakłada m.in. Program Gospodarki Niskoemisyjnej. Miasto od dawna podejmuje szereg działań zmierzających do poprawy jakości powietrza w mieście, mowa chociażby o dopłatach dla mieszkańców na wymianę pieców i podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ważnym punktem przyjętej przez magistrat strategii jest z całą pewnością darmowa komunikacja miejska, której wprowadzenie było jedną z pierwszych decyzji prezydent Bełchatowa, Marioli Czechowskiej.

AP

 


 

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl