Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Dwa transporty żywności, każdy z nich po około 22 tony, dotrą do Bełchatowa w listopadzie. Kolejne przyjadą po nowym roku. Produkty spożywcze trafią dokładnie do 3200 bełchatowian. Każdy łącznie otrzyma 50 kilogramów żywności, czyli około 114 opakowań różnych produktów.

 

Wszystko dzięki współpracy bełchatowskiego Stowarzyszenia Monar, MOPS-u i miasta z Bankiem Żywności w Łodzi.  Bełchatów po raz kolejny zdecydował bowiem włączyć się w „Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 – Podprogram 2017”. W efekcie, przez kilka najbliższych miesięcy do Bełchatowa będą przyjeżdżać transporty z żywnością. – W listopadzie przyjadą dwa. W przyszłym roku prawdopodobnie będzie ich sześć. Ostatni na przełomie maja i czerwca, wtedy bowiem kończy się Podprogram 2017– mówi Iwona Nowak, koordynator Zespołu ds. Pomocy Społecznej i Zdrowia w bełchatowskim magistracie.  

 

Z pomocy skorzysta dokładnie 3200 bełchatowian – to osoby, które zgłosiły się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Stowarzyszenia Monar i spełniał wszystkie postawione kryteria, m.in. dochodowe.  Szacuje się, że łącznie trafi do nich nawet 160 ton żywności. Wśród nich będą różnorodne produkty spożywcze. Co niezwykle ważne 

wszystkie będą bardzo dobrej jakości. – Bełchatowianie otrzymają: makaron, ryż, mleko, a także cukier, olej, koncentrat pomidorowy i powidła. W paczkach nie zabraknie również puszek m.in. z mięsem, rybami, białą fasolą czy groszkiem i marchewką. Przekazywane są także: pasztety, ser żółty, herbatniki. W tym roku będzie też kasza gryczana, buraczki i makaron bezglutenowy – mówi Patrycja Dulla, kierownik Zespołu ds. Statystyk, Analiz i Projektów w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bełchatowie. Zgodnie z wytycznymi łódzkiego Banku Żywności do każdej osoby objętej pomocą trafi określona ilość danego produktu. Co za tym idzie, wszyscy uczestnicy akcji dostaną porównywalne paczki. Łącznie będzie to około 50 kilogramów na osobę, czyli około 114 opakowań różnych produktów.

 

- Żywność pobierana i przekazywana jest bezpłatnie. Trzeba jedynie zapłacić za jej transport z Łodzi – koszty z tym związane wzięło na siebie miasto. W tym roku, za dwa transporty zapłacimy nieco ponad 2 300 zł – dodaje Iwona Nowak z magistratu. Natomiast o wszystkie sprawy związane z 

koordynowaniem transportu, a także jego rozładunkiem i odpowiednim przechowywaniem zadba bełchatowskie Stowarzyszenie Monar Schronisko dla Osób Bezdomnych Markot. Wspólnie z pracownikami MOPS-u będą też dystrybuować produkty.  

 

I tym razem artykuły będą magazynowane w budynku PGM-u przy ul. Pabianickiej. Tam też będzie się odbywać ich wydawanie. – Mieszkańcy będą poinformowani, kiedy mają się zgłosić po żywność. Warto dodać, że do osób schorowanych, niepełnosprawnych czy samotnych w podeszłym wieku – wzorem poprzedniego roku – żywność będziemy zawozić sami – dodaje Patrycja Dulla z MOPS-u.  

 

– Po raz pierwszy w akcję zaangażowaliśmy się w 2015 roku. Wówczas całą dystrybucję żywności wzięliśmy na siebie. Nie ukrywam, że było to niezwykle trudne zadanie, ale także ogromnie owocne – z pomocą udało się nam dotrzeć do blisko 2 tysięcy bełchatowian. Było więc warto – podkreśla Marek Popielecki, prezes bełchatowskiego Stowarzyszenia Monar Schronisko dla Bezdomnych Osób Markot i współorganizator akcji w Bełchatowie. – Cieszy nas, że kolejny roku, wspólnymi siłami z miastem i MOPS-em, uda się nam wesprzeć grubo ponad 3 tysiące mieszkańców. Dobra współpraca pomiędzy nami, jak i również z łódzkim Bankiem Żywności napawa optymizmem i pozwala wierzyć, że w przyszłości razem uda się nam zrealizować jeszcze wiele przedsięwzięć na rzecz mieszkańców – podsumowuje Marek Popielecki.

 

 

AD-A

 
 
 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl