Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Skwer przy ul. Okrzei będzie niecodzienny - jabłonie domowe dziesięciu odmian, siedem gatunków krzewów owocowych oraz pnącza winorośli będą tworzyć Jabłoniowy Sad.

 

- Propozycja sadu jest unikatowa na skalę ogólnopolską, to wyjątkowy projekt, który sięga do korzeni ogrodów użytecznych, niegdyś bardzo popularnych, stanowiących istotny składnik ogrodowych założeń, a obecnie zapomnianych. My chcemy wrócić do tych rozwiązań, jako typowo polskich, promując tradycję, a także w oryginalny sposób Bełchatów, biorąc pod uwagę fakt, że miejskim symbolem jest jabłko - prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska.

 

Na działkach należących do miasta przy ul. Okrzei w Bełchatowie zostanie nasadzonych ponad 2 tysiące roślin, a wśród nich jabłonie domowe dziesięciu odmian, m.in.: Kosztela, Grochówka i Antonówka zwykła. Na terenie o powierzchni blisko hektara znajdzie się także siedem gatunków krzewów owocowych (takich jak porzeczki, pigwy i agrest) oraz winorośle.

 

W Jabłoniowym Sadzie staną także elementy małej architektury, czyli ławki, podpory, pergole i kosze. Zgodnie z projektem powstaną także alejki parkowe i ścieżka rowerowa. W sumie bełchatowianie będą mogli wypoczywać na blisko 5 tys. m kw. trawników i ponad 300 metrach kwietnej łąki. Jabłoniowy sad ma być idealnym miejscem na rodzinny spacer i piknik.

 

Realizacja inwestycji rozpoczęła się w 2016 roku, jednak ze względu na niedotrzymanie terminów przez poprzedniego wykonawcę, miasto musiało odstąpić od umowy. Kolejny przetarg został ogłoszony pod koniec sierpnia. Już wiadomo, że nowym wykonawcą będzie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej, z którym umowa została podpisana 29 września. Jak zapewniają władze miasta, większość prac przy Jabłoniowym Sadzie ma się zakończyć jeszcze w tym roku. W pierwszym etapie zostaną wykonane prace niezrealizowane wcześniej, drugi z kolei obejmie montaż oświetlenia i monitoringu, a także wybudowanie alejek. Całość ma kosztować niecałe 470 tys. złotych.

 

Inwestycja to pierwszy etap projektu "Energia, natura, tradycja - na bełchatowskim szlaku", który zakłada między innymi utworzenie w mieście trzech szlaków turystycznych i realizację właśnie Jabłoniowego Sadu. Dopełnieniem projektu mają być imprezy upowszechniające jabłko w bełchatowskiej gastronomii i handlu. Zdaniem prezydent Czechowskiej, takie wielopoziomowe działania z pewnością uzupełnią i uatrakcyjnią ofertę turystyczną Bełchatowa.

 

- Często osoby odwiedzające Bełchatów zatrzymują się tu na chwilę, w jednym punkcie i odjeżdżają tak naprawdę nie poznając miasta. Liczymy, że dzięki temu zróżnicowanemu projektowi ta sytuacja znacząco się zmieni. Nowa oferta z pewnością przyciągnie do Bełchatowa nowych turystów, i to nie tylko z województwa, ale także z całego kraju - dodaje prezydent Czechowska.

 

W ramach projektu "Energia, natura, tradycja - na bełchatowskim szlaku" powstaną trzy trasy turystyczne: "Bełchatów dobrej energii". "Bełchatów wczoraj i dziś" oraz "Energia jest tu". Dzięki szerokiej ofercie, turyści będą sami decydować o tym, co ich najbardziej interesuje. Wszystkie szlaki będą rozpoczynać się w Centrum Informacji Turystycznej, gdzie będzie można wypożyczyć audio przewodniki z wybranym przez siebie scenariuszem.

 

Po bełchatowskich szlakach będzie można spacerować w przyszłym roku. Na każdej z trzech tras, (rodzinnej, dedykowanej miłośnikom sportu i historycznej) będą ustawione znaki i urządzenia informacyjne. Wszystko to ma tworzyć spójną sieć. Dodatkowo na szlakach staną elementy małej architektury, czyli ławki, stojaki rowerowe i kosze. Łączna długość wszystkich tras to prawie 14 kilometrów. Jeszcze w tym roku miasto kupi 60 audioprzewodników, w których wgrane będą dwie wersje lektorskie – dla dzieci i dorosłych. Lektor nie tylko przybliży turystom historię Bełchatowa, ale także opowie miejskie ciekawostki a nawet rzuci wyzwanie.

 

Realizacja projektu "Energia, natura, tradycja - na bełchatowskim szlaku" ma się zakończyć w grudniu 2018 roku. Jego koszt to 2 mln 13 tys. zł, a na jego realizację miasto dostało dofinansowanie z Regionalnego Projektu Operacyjnego województwa łódzkiego na lata 2014 – 2020 w wysokości 85 proc., czyli 1 mln 244 tys. złotych.

AP

 

 


 


 


 


 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl