Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualności42. rocznica powstania NSZZ "Solidarność"

42. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”

Tablica upamiętniająca Tablica upamiętniająca „Solidarność” znajduje się przy parafii farnej od 2000 roku

 

Na najbliższą niedzielę, 28 sierpnia zaplanowane są miejskie obchody upamiętniające 42. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”.  W parafii farnej odprawiona zostanie msza św., wcześniej zostaną złożone kwiaty pod pamiątkową tablicą.

 

 

Na miejskie obchody tradycyjnie już zapraszają prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska oraz związkowcy i zarząd Regionu Piotrkowskiego NSZZ „Solidarność”. Uroczystość odbędzie się w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kościuszki 2. Miejsce obchodów nie jest przypadkowe. To właśnie na jednej ze ścian parafii farnej od 2000 roku znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona „Solidarności”. Widnieją na niej słowa: „oddajemy cześć ruchowi związkowemu, który wystąpił w obronie prawdy, godności człowieka obywatela wierny zasadzie „zło dobrem zwyciężaj” wierni tym ideałom”.

 

Kwiaty pod wspomnianą tablicą delegacje złożą o godz. 11:45. Kwadrans później, o godz. 12:00 w parafii Narodzenia NMP odprawione zostanie nabożeństwo w intencji ludzi pracy w 42. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i Porozumień Sierpniowych.

 

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” powstał w 1980 roku wskutek zawarcia 21 porozumień sierpniowych — Szczecin — Gdańsk — Jastrzębie – Zdrój oraz Huta Katowice. Te właśnie postulaty strajkujących wywieszone zostały na bramie Stoczni Gdańskiej. Najważniejsze z nich dotyczyły utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego i zapewnienia prawa do strajku.

 

Od ogłoszenia żądań stoczniowców do momentu ich podpisania przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy i rząd minęło kilka dni. Doszło do tego dokładnie 31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku. Ostatecznie rejestracja NSZZ „Solidarność” przez Sąd Najwyższy nastąpiła 10 listopada 1980 roku w Warszawie.

 

ADA

 

Plakat - obchody rocznicy powstania NSZZ