Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Zdjęcie naszywki z polską flagą na mundurzeOsoby objęte obowiązkiem stawienia się do kwalifikacji wojskowej otrzymują imienne wezwania

 

19 kwietnia w Bełchatowie rozpocznie się tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Wezwanie do stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską otrzymało ponad 300 bełchatowian z rocznika 2003 oraz starszych.


Kwalifikacja wojskowa prowadzona jest w Polsce od 2009 roku, czyli od czasu zawieszenia służby zasadniczej. Głównym celem kwalifikacji jest zebranie danych o stanie zdrowia (fizycznego i psychicznego) wezwanych pod kątem służby w polskiej armii. Każdego roku przed komisją lekarską staje ok. 200 tys. osób, głównie mężczyźni, którzy ukończyli 19 lat. Jeśli chodzi o Bełchatów, w tym roku wezwanie na badanie otrzyma 329 mężczyzn, z których 237 jest z tzw. rocznika podstawowego (2003). a także 4 kobiety.


Wezwania przed Powiatową Komisję Lekarską mogą spodziewać się również mężczyźni urodzeni w latach 1998-2002, którzy z różnych przyczyn nie mają jeszcze określonej kategorii wojskowej, a także ci, którym w latach ubiegłych przyznano kategorię B, świadczącą o czasowej niezdolności do służby wojskowej w bieżącym roku. Nie zapomniano też o osobach pełnoletnich, które wcześniej zgłosiły gotowość służby żołnierskiej.


Kwalifikacja wojskowa w Bełchatowie prowadzona będzie od 19 kwietnia do 6 maja. PKL pracować będzie w siedzibie Starostwa Powiatowego przy ul. Pabianickiej 34.

 

Osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej powinny zabrać ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, posiadaną dokumentację medyczną, aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy), a także dokumenty potwierdzające wykształcenie lub posiadane kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki.

 

Osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej po raz kolejny, zabierają ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość; dokumentację medyczną, dotyczącą zmian w stanie zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 (lub 24) miesięcy oraz książeczkę wojskową.

 

Ważne! W przypadku niemożności stawienia się na badania w wyznaczonym terminie, należy wcześniej poinformować o tym komisję. Wówczas prezydent miasta określi nowy termin oraz miejsce stawienia się do kwalifikacji wojskowej. Warto też podkreślić, że brak książeczki wojskowej z wbitą kategorią zdolności do służby wojskowej zamyka w przyszłości drogę do podjęcia czy to studiów o profilu wojskowym, czy pracy m.in. w policji, straży granicznej lub straży pożarnej.

 

W przypadku pytań dotyczących tegorocznej kwalifikacji wojskowej można skontaktować się z Wydziałem Spraw Społecznych bełchatowskiego Urzędu Miasta przy ul. Kościuszki 15, tel. 44 733 51 22.

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl