Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 Od 28 marca noszenie maseczek nie będzie już obowiązkowe

 

Rząd znosi obowiązek noszenia maseczek za wyjątkiem wizyt w podmiotach medycznych. Ogłosił minister Adam Niedzielski. Zniesiona zostaje również izolacja i kwarantanna. Tym samym praktycznie w kraju nie będzie już restrykcji covidowych.

 

 

W czwartek, 24 marca odbyła się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, na której ogłoszone zostały decyzje dotyczące obostrzeń pandemicznych w Polsce. Rząd zdecydował, że od najbliższego poniedziałku – 28 marca w Polsce nie będzie już obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Maseczki nadal trzeba będzie jednak nosić przebywając w podmiotach medycznych np. szpitalu czy przychodni. Minister zdrowia podkreślił jednak, że choć obowiązku od 28 marca nie będzie, to nadal rekomenduje on, by z maseczek nie rezygnować.

 

- Bardzo uważnie obserwowaliśmy, co się dzieje z nowymi przypadkami w ostatnim tygodniu, jaki jest efekt powrotu dzieci do szkół i dużego napływu uchodźców. Z naszej perspektywy oba zjawiska nie przyczyniły się do przełamania tendencji spadkowej. Przyspieszenie spadków widać też na poziomie zleceń. Cały czas wykonujemy dużą liczbę testów. Najważniejszym elementem jest jednak sytuacja w szpitalach, mimo zdecydowanie większej liczby zakażeń w 5 fali, mieliśmy maksymalnie 20 tys. hospitalizacji. Wariant Omikron okazał się mniej dolegliwy – powiedział minister Adam Niedzielski.

 

- Zarówno sytuacja międzynarodowa, jak prognozy są pozytywne. Przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieli redukcję zakażeń i hospitalizacji. Jeśli jest więcej zakażeń, nie widać zwiększonej liczby hospitalizacji. Wielka Brytania i Niemcy notują więcej zakażeń, ale podjęły decyzję o zniesieniu wszystkich obostrzeń – dodał minister Niedzielski.

 

- Pacjenci, którzy będą identyfikowani jako zakażeni, będą otrzymywali zwolnienia lekarskie i będą podlegali leczeniu i samoizolacji. Jeśli pojawią się ogniska choroby, sanepid nadal będzie mógł nakładać obowiązek izolacji – tłumaczył podczas konferencji minister Adam Niedzielski.

 

Z listy obostrzeń obowiązujących w naszym kraju od 28 marca zniknie też izolacja, kwarantanna domowa, a także wszelkie kwarantanny wyjazdowe. Tym samym praktycznie nie będziemy już mieć w naszym kraju restrykcji covidowych.

 

— Pandemia się nie kończy, prowadzimy te działania, które prowadziliśmy dotąd. W momencie stwierdzenia, że występuje większe ryzyko rozprzestrzeniania, będziemy stosować kwarantannę. Będziemy monitorować sytuację i działać tak, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się zagrożeń epidemiologicznych. Mamy do czynienia z dominującą mutacją. Sytuacja może się zmienić. Musimy być gotowi, aby identyfikować ryzyka i przeciwdziałać — uzupełnił dyrektor NIZP-PZH Grzegorz Juszczyk.

 

ADA

 

Grafika dotycząca obostrzeń koronawirusa

Grafika dotycząca obsotrzeń koronawirusa

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl