Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Na zdjęciu wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz udzielający wywaidu dziennikarzom na tle baneru Platforma Przemysłu Przyszłości O korzyściach jakie daje lokalnym przedsiębiorcom Łódzka Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości mówił wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz

 

W Bełchatowie odbyło się inauguracyjne posiedzenie Łódzkiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości. Jednym z jej zadań będzie wspieranie cyfrowej transformacji lokalnych przedsiębiorstw. W spotkaniu udział wzięli m.in. wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz oraz Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ciecióra, który jednocześnie jest przewodniczącym Rady.

 

 

Tworzenie wojewódzkich zespołów pomoże sprostać wyzwaniu, jakim jest czwarta rewolucja przemysłowa. Chodzi o to, by otworzyć i pomóc lokalnym przedsiębiorcom dostosować swoje firmy i branże do transformacji cyfrowej w regionie. Rada ma inicjować działania wspierające digitalizację, podpowiadać technologiczne trendy i wychwytywać potrzeby przedsiębiorców.

 

- Rada ma podpowiadać, jak wykorzystać potencjał polskich, a przede wszystkim naszych lokalnych firm, w tej rewolucji przemysłowej, która właśnie trwa w Polsce, Europie i na świecie. W ramach Rady chcemy również odpowiedzieć na przeogromne wyzwanie przed jakim stanęliśmy. Chodzi o wykorzystanie zawodowe osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Mamy około 1,6 mln Ukraińców, którzy przybyli do naszego kraju. Pewnie część tych osób zostanie tutaj w Polsce. Mamy już dziś wyzwanie, aby zapewnić im opiekę i to robimy. Kolejnym będzie pomoc w znalezieniu im zatrudnienia czego nasi przedsiębiorcy potrzebują – powiedział podczas spotkania Krzysztof Ciecióra, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Miejsce spotkania nie jest przypadkowe. Radę powołujemy specjalnie w Bełchatowie, a nie w Łodzi. Bo to przed Bełchatowem stoją ogromne zmiany w perspektywie kilkunastu, kilkudziesięciu lat. Chcemy wypracować z przedsiębiorcami i samorządowcami gotowe odpowiedzi i rozwiązania na to, co czeka nas w przyszłości regionu. Bez względu na to, jaka będzie ostateczna przyszłość energetyczna naszego kraju, musimy otwierać Bełchatów na nowe formy działalności, a przedsiębiorstwa na nowe branże – tłumaczył Krzysztof Ciecióra.

 

- Chętnie angażujemy się we wszystkie inicjatywy, dzięki którym możemy pomagać przedsiębiorcom i wspólnie z nimi szukać nowych rozwiązań i dróg rozwoju. Co jest ważne, bo w tych trudnych czasach nasza pomoc lokalnym firmom jest niezwykle potrzebna. Dzięki takim właśnie inicjatywom, jak Łódzka Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości i przy naszym wsparciu, będą oni mieli szansę się rozwijać, sięgać po rządowe oraz unijne fundusze, tworzyć nowe miejsca pracy. Wiemy, co czeka Bełchatów w perspektywie przyszłości jeśli chodzi o dekarbonizację i odchodzenia od węgla w naszym regionie – powiedział podczas spotkania Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa. – Nasza bełchatowska strefa przemysłowa zapełnia się. Sprzedaliśmy kolejne tereny, niewiele hektarów zostało już w niej wolnych. Trzeba więc opracować pomysły do uruchomienia stref po PGE, czyli kopalni i elektrowni. Jednym z elementów, które mają uatrakcyjnić te miejsca, jest kolej dla Bełchatowa. W naszym przekonaniu pozwoli ona przedsiębiorcom rozwijać się na tych terenach. Trzeba też przypomnieć, że prawie 200 pomysłów zaproponowanych zostało w ramach Sprawiedliwej Transformacji. Chcielibyśmy do nich wrócić i je wdrażać. Rada, która właśnie rozpoczyna swoją działalność, ma pomóc we wdrażaniu nowych rozwiązań i propozycji dla naszych lokalnych przedsiębiorców – dodał wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz.

 

W skład Łódzkiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości weszli m.in. lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele Politechniki Łódzkiej oraz Izb Gospodarczych z regionu lódzkiego. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Platformy Przemysłu Przyszłościwww.przemyslprzyszlosci.gov.pl – kolejnym celem poszczególnych rad regionalnych jest również wzmacnianie kompetencji kadr dla przemysłu przyszłości, wdrażanie cyfrowych produktów i usług, wprowadzanie modeli biznesowych opartych o najnowsze rozwiązania z obszaru.

 

ADA

Na zdjęciu prelegent podczas spotkania Łódzkiej Regionalnej Rady Przyszłości Przemysłu Łódzka Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości skupia m.in. lokalnych przedsiębiorców

Przewodniczącym łódzkiej rady został Krzysztof Ciecióra, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Przewodniczącym łódzkiej rady został Krzysztof Ciecióra, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl