Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Na zdjęciu pies o imieniu Goofie z bełchatowskiego schroniska Historia Goofiego pokazuje jak z pomocą behawiorysty można rozwiązać psie probelmy

 

Twój pies się nie słucha, jest lękliwy czy niespokojny podczas spacerów? Zajrzyj na facebook i kanał YouTube bełchatowskiego schroniska dla zwierząt. Znajdziesz tam porady i wskazówki od behawiorystki Kasi, która pracuje w schronisku z naszymi psiakami. W ramach naszego edukacyjnego kanału: PSIAkość - rozgryzamy psie problemy. Behawiorystka Kasia – w formie podcastów – opowiada o psich kłopotach oraz o tym, jak sobie z nimi radzić!

 

A oto jedna ze schroniskowych historii, która pokazuje jak kilkumiesięczna praca naszej behawiorystki zmieniła Goofiego z zamkniętego lękliwego i bojącego się człowieka psa w naszego pupila lubiącego się ludzi. Dziś Goofi to prawie PSIEszczęśliwy i towarzyski pies. Piszemy prawie – gdyż do pełni szczęścia brakuje mu tylko odpowiedzialnego domku.

 

Goofi to 4,5 roczny piesek, który do schroniska trafił w 2019 roku. Był w złym stanie – wychudzony i bardzo wycofany. Paraliżował go strach, a wszelkie próby zabrania go na badania weterynaryjne kończyły się piszczeniem i zapieraniem łapek. Goofi nie ufał nikomu. Jednak ciężka praca behawiorystki Kasi zmieniała jego postawę. Plan był taki: pokazać Goofiemu, że człowiek jest dobry i można mu zaufać. Początkowo przenieśliśmy psiaka do większego boksu, gdzie mógł swobodnej czuć się w przestrzeni z człowiekiem. Legowisko umieściliśmy pod zadaszeniem, świadomie zabraliśmy mu na czas pracy budę, do której zawsze chował się gdy tylko ktoś próbował przełamać jego strefę komfortu. W pierwszych dniach pracy z psiakiem, Kasia zbliżając się do boksu wołała jego imię, by wiedział, że ktoś nadchodzi. Z czasem Goofi, gdy Kasia wołała jego imię, pojawiał się już przy wejściu do boksu. Kolejnym etapem było oswajanie go ze smyczą oraz spacery po boksie. Trwało to około dwóch miesięcy. Później przyszedł czas na wyjścia na otwartej przestrzeni. Ten przełomowy dla Goofiego moment zapadł nam na długo w pamięci. Pierwsze kroki Goofiego na otwartym terenie były nieśmiałe i przepełnione lękiem. Stopniowo w asyście Kasi, psiak pokonywał swoją barierę lęku, zaczął węszyć i niepewnym krokiem badać teren. Kolejne tygodnie polegały na codziennych spacerach oraz stopniowym przyzwyczajaniu go do obecności innych ludzi.

 

Dziś Goofi nie ucieka już na widok obcych osób. Stał się naszym pupilkiem! Od początku pragnął bliskości człowieka – wyuczona nieśmiałość i paraliżujący strach sprawiały, że psiak czuł się bezpieczniej z dala od ludzi. Na tym polega praca naszej behawiorystki Kasi – pomaganiu Goofiemu i podobnym psiakom przełamywać swoje lęki, uczeniu współistnienia z ludźmi, co zwiększa ich szanse na adpopcję. Nasze credo: nowe dobre domy dla naszych podopiecznych. Misję tę realizujemy codziennie, a praca Kasi sprawia, że psiaki, które zostały przez człowieka najbardziej skrzywdzone, zyskują jeszcze większą szansę na nowy dom.

 

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Bełchatowie

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl