Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Marian Wójcik był Zasłużonym dla Miasta Bełchatowa wieloletnim pedagogiem, filatelistą, działaczem społecznym Marian Wójcik był Zasłużonym dla Miasta Bełchatowa wieloletnim pedagogiem, filatelistą, działaczem społecznym

 

W wieku 87 lat odszedł Marian Wójcik – Zasłużony dla Miasta Bełchatowa. Jego ogromnej pasji, kronikarskiemu zacięciu oraz pielęgnowaniu pamięci historycznej nasze miasto zawdzięcza bardzo wiele.


Mariana Wójcika, emerytowanego nauczyciela, który z aparatem fotograficznym na szyi przemierzał ulice Bełchatowa znają wszyscy mieszkańcy naszego miasta. Przez ostatnich kilkadziesiąt lat był zawsze i wszędzie tam, gdzie działo się coś ważnego. Mogliśmy go spotkać zarówno na uroczystościach patriotycznych, jak i imprezach kulturalnych. Jego fotografie można było oglądać w bełchatowskich placówkach kultury.


Marian Wójcik urodził się 14 lipca 1934 roku w Zachorzowie (pow. opoczyński). Jak sam podkreślał - był bełchatowianinem trochę z przypadku. Do Bełchatowa przybył zaraz po skończeniu Liceum Pedagogicznego w Tomaszowie Mazowieckim, czyli w 1954 roku. W łódzkim kuratorium zaproponowano mu kilka miejsc, w których mógłby podjąć pracę. Wśród nich był Bełchatów. – Wybrałem to miasto, bo pomyliło mi się z Będkowem koło Tomaszowa – tak ten czas ten czas wspominał z uśmiechem Marian Wójcik, kiedy rozmawialiśmy z nim przy okazji nadania tytułu Zasłużonego dla Miasta Bełchatowa.


Od tego czasu jego losy nierozerwalnie złączyły się z naszym miastem. Tu rozpoczął swoją długoletnią przygodę z nauczycielstwem. Kształcił i wychowywał kilka pokoleń bełchatowian. Uczniowie pana Wójcika z rozrzewnieniem wspominali lekcje matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii i historii, które zawsze były wyjątkowe. Nauczycielem był do 1992 roku.


Od wielu lat Marian Wójcik był też jednym z czołowych dokumentalistów i fotografów naszego Bełchatowa. Jego zdjęcia wielokrotnie można było oglądać w miejskich placówkach kultury. Jak sam mówił, w ostatnim czasie nie było mu łatwo. Nie poddawał się jednak, bo fotografia była jego sposobem na życie i samotność. Swój pierwszy skrzynkowy aparat otrzymał od chrzestnego. – Byłem wtedy w szkole podstawowej. Z dumą nosiłem go na ramieniu. A później, już w liceum, była pierwsza lustrzanka, z którą praktycznie się nie rozstawałem. I tak już zostało, aparat fotograficzny mam zawsze przy sobie – opowiadał wtedy nam Marian Wójcik.

 

Ci, którzy znali go nieco bliżej, doskonale wiedzę, że jego dom był prawdziwym archiwum życia Bełchatowa od lat powojennych. Szafy w przedpokoju i pokoju skrywały kilkadziesiąt segregatorów oraz teczek z dokumentami, wycinkami z gazet, biuletynów, zdjęciami, wywiadami i autorskimi artykułami o „historiach znanych i nieznanych”. Do pisania zachęciły go Jadwiga Nadanowa i Stefania Bykowska, a wspierała ukochana żona Jadwiga, z którą przeżył – jak sam mówił – cudowne 35 lat. - Nikt o tym nie wie, ale to wszystko dzięki niej. To żona mnie mobilizowała, namawiała, wspierała, pomagała całe życie. Bez niej nie byłoby ani zdjęć, ani mojego archiwum – podkreślał podczas rozmowy.

 

W 2018 roku Rada Miejska przyznała mu tytuł Zasłużony dla Miasta Bełchatowa. W uzasadnieniu uchwały czytamy m.in. „Marian Wójcik to najbardziej znany działacz społeczny Miasta Bełchatowa od ponad pół wieku. (…) to prawdziwy kronikarz dnia codziennego, obecny zawsze i wszędzie, gdzie bije puls naszego miasta”. 

 

Tytuł Zasłużony dla Miasta Bełchatowa przyznaje się za długotrwałą i godną najwyższego uznania działalność na rzecz miasta w dziedzinie życia społecznego. Przypomnijmy zatem, że Marian Wójcik był założycielem, wieloletnim opiekunem i członkiem zarządów wielu organizacji, stowarzyszeń i instytucji działających na terenie Bełchatowa. Mowa m.in. o bełchatowskich oddziałach i kołach Polskiego Związku Filatelistów, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Ligii Ochrony Przyrody, Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. W 2002 roku wstąpił w szeregi Stowarzyszenia Przyjaciół Bełchatowa, gdzie udziela się niezwykle intensywnie, szczególnie w komisji historycznej. Na swoim koncie ma także publikację "Chwalcie łąki umajone..." zawierającą ponad sto zdjęć kapliczek i przydrożnych krzyży.

 

Za trud wkładany w krzewienie wiedzy, pielęgnowanie pamięci historycznej był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodę Kuratora Okręgu Szkolnego Łódzkiego, Nagrodę I Stopnia Ministra Oświaty i Wychowania, tytuł Zasłużony dla Okręgu Łódzkiego PZF. Za całokształt pracy w dziedzinie popularyzacji historii miasta i regionu dwukrotnie (w 2006 i 2017 roku) otrzymał również Nagrodę Prezydenta Miasta Bełchatowa.

 

Uroczystości pogrzebowe Mariana Wójcika odbędą się w piątek, 4 marca, o godz. 12:00 na cmentarzu w Bełchatowie.

 

wladze szpital

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl