Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Na os. Budowlanych powstała tężnia solankowa

 

Można już korzystać z pierwszej bełchatowskiej tężni solankowej. Drewniana konstrukcja stanęła w parku na os. Budowlanych. Ma 6 metrów wysokości i około 8 metrów długości. Wykonana jest z suszonego drewna świerkowego, a solankę – wodę m.in. z jodem, żelazem i magnezem, pompują specjalne urządzenia. I to właśnie dzięki nim osadza się ona na gałązkach tarniny, by później naturalnie odparować. Powstałymi oparami, nasyconymi właśnie jodem i innymi cennymi dla zdrowia mikroelementami, będzie się mógł inhalować każdy kto do niej przyjdzie.

Miasto zadbało również o oświetlenie. Wokół tężni zamontowano również pięć ławek. Jej użytkownicy będą więc mogli usiąść i dłużej wdychać solankowe powietrze. W inhalacji nie przeszkodzi także zła pogoda, bo konstrukcja jest zadaszona.

 

- Tężnia z pewnością przyciągnie wielu bełchatowian, chcących skorzystać z dobrodziejstw solnego mikroklimatu – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. - Jestem przekonana, że z chęcią zajrzą do niej także turyści, stąd pomysł na taką inwestycję. Budowa konstrukcji kosztowała magistrat 150 tys. zł. Jeśli pomysł się przyjmie i spodoba, niewykluczone, że podobne pojawią się także w innych częściach miasta.

 

Budowa tężni wpisuje się także w miejskie działania na rzecz walki ze smogiem, takie konstrukcje działają bowiem jak filtr powietrza. - To nie jest do końca tak, że smog nas w ogóle nie dotyczy.  Od wielu miesięcy staramy się podejmować różne działania, aby w naszym mieście taka sytuacja, jaka jest w innych, nie miała miejsca. Wszystko, co jest związane z programem antysmogowym jest nam bardzo bliskie i dokładamy wszelkich starań, by powietrze w Bełchatowie było czyste, głównie z myślą o naszych mieszkańcach – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. Mowa tutaj chociażby o darmowych emzetkach, dopłatach do wymiany pieców czy rozbudowie sieci PEC. Oprócz tego systematycznie modernizowane i docieplane są budynki komunalne i te użyteczności publicznej , oświetlenie uliczne wymieniane jest na nowoczesne i energooszczędne typu LED, poza tym powstają nowe skwery i zieleńce. 

 

Tężnie to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Początkowo służyły do zagęszczania solanki w produkcji soli konsumpcyjnej oraz leczniczej. Dzięki temu odkryto ich walory lecznicze, ponieważ powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli ulega naturalnemu odparowaniu. Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest więc zbliżony do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich podróży. Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, a jego niedobór może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, szczególnie u dzieci. Godzinny pobyt w tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Tego rodzaju wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze.

 

Tężnia solankowa już gotowa

Mieszkańcy mogą się już inhalować w bełchatowskiej tężni

 

 

AD-A/AP

 

Bełchatowska tężnia 

ma 6 metrów wysokości i około 8 metrów długości. Wykonana jest z suszonego drewna świerkowego, a solankę – wodę m.in. z jodem, żelazem i magnezem, pompują specjalne urządzenia. I to właśnie dzięki nim osadza się ona na gałązkach tarniny, by później naturalnie odparować. Powstałymi oparami, nasyconymi właśnie jodem i innymi cennymi dla zdrowia mikroelementami, będzie się mógł inhalować każdy kto do niej przyjdzie.

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl