Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

W ramach projektu "Bełchatów w zieleni" na os. Budowlanych powstała miejska plaża

W czerwcu powinny zakończyć się prace związane z projektem „Bełchatów w zieleni”. 30 ha terenów miejskich zamienia się w nowoczesne i zielone miejsca spacerowe oraz rekreacyjne. Większość robót jest już na ukończeniu, m.in. na miejskiej plaży i w parku geologicznym. Na realizację inwestycji miasto pozyskało ponad 3,6 mln zł unijnej dotacji.

Bełchatów to miasto przemysłowe, ale jednocześnie otwarte na rzekę i jej walory przyrodnicze. Tereny wzdłuż doliny rzeki Rakówki, które w ramach projektu „Bełchatów w zieleni” zostaną uporządkowane i odpowiednio zagospodarowane, zamienią się w 10 kompleksów rekreacyjnych.

Na os. Olstyńskim (między ul. Warszawską, Olsztyńską i Słoneczną) powstaje „Bulwar Słoneczny”, wzdłuż ul. Piłsudskiego budowana jest „Północna Zielona Brama”, a między Mielczarskiego a Mickiewicza gotowa jest już prawie Miejska Plaża Budowlanych. Mieszkańcy do dyspozycji będą mieć także kilka bulwarów i skwerów – Jarzębinowy (przy ul. Jarzębinowej w dolinie rzeki Rakówki), Budowlanych (od al. Włókniarzy aż do ul. Mielczarskiego) oraz na Binkowie (przy ul. Staszica aż w głąb osiedla) i między ul. Diamentową a Szmaragdową.

W Bełchatowie powstał także Park Geologiczny – przy rondzie Hallera (między ul. Armii Krajowej a Staszica), w którym prezentowane będą charakterystyczne dla Zagłębia Bełchatowskiego głazy. Po drugiej stronie ronda powstała łąka kwietna. W projekcie uwzględniono także miejsce pomiędzy parkingiem przy targowisku a Rakówką. Nowy wygląd zyskają również tereny w pobliżu Jabłoniowego Sadu. Na terenach przy boiskach piłkarskich Miejskiego Centrum Sportu (między Staszica a Okrzei) nazwanych „Zieloną otuliną boisk” prace skupiają się głównie na pielęgnacji i uzupełnieniu drzewostanów.

- Zależy nam, by mieszkańcy mogli odpoczywać i spacerować w miejscach pełnych zieleni. Nasz projekt ma także dodatkowe walory edukacyjne. Na wszystkich terenach nim objętych znajdą się tablice zachęcające szczególnie najmłodszych do tego, aby dbać o zieleń oraz o otoczenie. Jestem przekonany, że ten projekt spodoba się mieszkańcom i urozmaici naszą ofertę wypoczynkową – podkreśla wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz.

Prace są mocno zaawansowane (gotowe jest ok. 90 proc. całości projektu) i przebiegają zgodnie z harmonogramem. W maju będą montowane urządzenia na placach zabaw oraz pozostałe elementy małej architektury. W sumie na wszystkich terenach objętych projektem zamontowanych zostanie 112 ławek, 82 koszy na odpady, 22 tablice informacyjne, 20 stojaków na rowery, 3 komplety ławostołów z ławami. Ponadto do dyspozycji bełchatowian oddane zostaną 2 place zabaw, 2 siłownie na powietrzu oraz 2 place wypoczynkowe z leżakami i hamakami.

To jednak nie wszystko. Na sąsiadujących z miejscami do odpoczynku drzewach zamontowanych zostanie 100 budek dla ptaków i wiewiórek, a u podnóża pni drzew w lekkim oddaleniu od miejsc wypoczynku przewidziano 36 domków dla owadów. Alejki spacerowe na wszystkich obszarach praktycznie są wykonane w całości. Pozostają drobne prace wykończeniowe.

Większość zagospodarowanych na nowo 30 ha terenów miejskich pokrytych zostało roślinnością, a istniejący drzewostan poddany został pielęgnacji. Przy doborze mieszanek nasion wykonawca, czyli firma Greenpark z Radomska, konsultował się z cenionym i znanym w środowisku etnobotanikiem, ekologiem, biologiem oraz  badaczem i  pasjonatem łąk kwietnych - dr Łukaszem Łuczajem. W efekcie tej współpracy w ramach projektu „Bełchatów w zieleni” nasadzono drzewa dostarczające pyłku i nektaru (m.in. klon polny, czeremcha pospolita), a także rośliny do tworzenia tzw. łąki kwietnej, nawiązującej charakterem do łąk niżowych (m.in. jaskier ostry, złocień zwyczajny i chaber drakiewnik) czy konkretne gatunki do nasadzeń przy nabrzeżu (m.in. pióropusznik strusi, wiązówka błotna czy pełnik europejski). W sumie mowa o ponad 1 tys. drzew, 16 tys. krzewów oraz ok. 2 tys. mb dodatkowych nasadzeń.

Warto podkreślić, że projekt „Bełchatów w zieleni – tworzenie i rewaloryzacji zielonych przestrzeni miasta” doceniła kapitułą międzynarodowego konkursu Eco-Miasto 2018. Bełchatów jako pierwsze miasto z województwa łódzkiego zdobył wyróżnienie w kategorii: zieleń miejska a jakość powietrza. Inwestycja kosztować będzie blisko 5,5 mln zł, a znaczną ich część, bo ponad 3,6 mln zł, pokryje unijne dofinansowanie. Zgodnie z harmonogramem projekt powinien być gotowy końca czerwca.

 

AP

 

W ramach projektu "Bełchatów w zieleni" nasadzonych zostało ok. 1 tys. drzew i 16 tys. krzewówW ramach projektu "Bełchatów w zieleni" nasadzonych zostało ok. 1 tys. drzew i 16 tys. krzewów

 

Przy rondzie Hallera powstał Park GeologicznyPrzy rondzie Hallera powstał Park Geologiczny

 

Do końca czerwca w Bełchatowie powstanie 10 kompleksów spacerowych i rekreacyjnychDo końca czerwca w Bełchatowie powstanie 10 kompleksów spacerowych i rekreacyjnych

 

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl