Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Akcja Stop. smog. Oddecha dla BełchatowaDo proekologicznych zachowań i wspólnego dbania o czyste powietrze przekonywała bełchatowian miejska akcja antysmogowa pod hasłem ,,Stop smog! Oddech dla Bełchatowa". W sobotnie przedpołudnie można było otrzymać informacje na temat dotacji na wymianę źródeł ciepła, pojeździć wirtualnie po bełchatowskich ścieżkach rowerowych, czy zdobyć rozkład jazdy MZK.

 

W supermarkecie Leroy Merlin, który był partnerem przedsięwzięcia, powstało pięć Stref Czystego Powietrza. Jedną z najbardziej obleganych była ta przygotowana przez Miejskie Centrum Sportu, pod hasłem ,,Przesiądź się z samochodu na rower”. Bełchatowianie na stacjonarnym rowerze przejechali w sumie około stu kilometrów. Każdy z ochotników miał do pokonania dwa kilometry, nagrodą był kwiatek. Dystans zaznaczany był na mapie miejskich ścieżek rowerowych. Tych w Bełchatowie jest 26 kilometrów, co oznacza, że podczas trwania smogowej akcji chętni przejechali je niemal czterokrotnie.

 

Stop, smog. Oddecha dla Bełchatowa

Emisja spalin jest jednym ze źródeł smogu. W przypadku Bełchatowa, który ma jeden z najwyższych w kraju wskaźnik liczby aut przypadających na jednego mieszkańca, to jedna z głównych przyczyn zanieczyszczenia powietrza. Generalny pomiar ruchu prowadzony przez Wojewódzki Zarząd Dróg w 2015 roku pokazał, że Bełchatów jest na pierwszym miejscu w województwie pod względem liczby przejeżdżających samochodów na dobę.

 

Mówiła o tym Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, podkreślając, że miasto cały czas prowadzi proekologiczną gospodarkę i ma świadomość, że antysmogowe działania są konieczne, choć nie jest w tak złej sytuacji, jak choćby jego sąsiedzi - Tomaszów, Opczno, czy Radomsko. - Od dwóch i pół roku mamy w Bełchatowie darmowe emzetki. Warto zostawić czasami auto i skorzystać z miejskiej komunikacji - przypomina prezydent Mariola Czechowska.

 

Akcja Stop smog. Oddecha dla Bełchatowa

Coraz więcej osób jeździ darmowymi emzetkami

 

Do korzystania z nich przekonywali przedstawiciele MZK w strefie ,,Zamień wóz na autobus”, gdzie można było dostać rozkłady jazdy.  Atrakcji nie brakowało w strefie PEC ,,Miasto bez smogu”, gdzie najmłodsi malowali wspólne wielką kolorowankę.

 

Podczas akcji można było także zdobyć informacje o dotacjach na wymianę pieców czy podłączenie do miejskiej sieci. Ekoregion przekonywał natomiast do właściwego zasad segregowania śmieci.

 

Nawet kilka tysięcy złotych na wymianę pieca

 

Na scenie w ekologicznych programach występowały dzieci z miejskich przedszkoli – ósemki, szóstki i piątki. Bajkę ,,Czerwony Kapturek w mieście. Misja czarny smog” odczytała najmłodszym prezydent Mariola Czechowska.

 

Akcja ,,Stop smog! Oddech dla Bełchatowa" miała przede wszystkim charakter informacyjny i edukacyjny. Jak podkreślała prezydent, świadomość i zachowania mieszkańców, m.in. sposób ogrzewania domów, mają znaczący wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy. W Bełchatowie sytuacja jest dobra, bo ponad 90 proc. gospodarstw domowych korzysta z sieci PEC. W Grocholicach, gdzie nie ma takich możliwości, powstanie sieć gazowa. W ubiegłym roku PEC pozyskał na inwestycje, m.in. rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczej, 10 mln zł dotacji z Unii Europejskiej.

 

akcja Stop smog. Oddecha dla Bełchatowa

 

stop smog. Oddech dla BełchatowaAkcja stop smog. Oddech dla Bełchatowa

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl