Do proekologicznych zachowań i wspólnego dbania o czyste powietrze przekonywała bełchatowian miejska akcja antysmogowa pod hasłem ,,Stop smog! Oddech dla Bełchatowa". W sobotnie przedpołudnie można było otrzymać informacje na temat dotacji na wymianę źródeł ciepła, pojeździć wirtualnie po bełchatowskich ścieżkach rowerowych, czy zdobyć rozkład jazdy MZK.
W supermarkecie Leroy Merlin, który był partnerem przedsięwzięcia, powstało pięć Stref Czystego Powietrza. Jedną z najbardziej obleganych była ta przygotowana przez Miejskie Centrum Sportu, pod hasłem ,,Przesiądź się z samochodu na rower”. Bełchatowianie na stacjonarnym rowerze przejechali w sumie około stu kilometrów. Każdy z ochotników miał do pokonania dwa kilometry, nagrodą był kwiatek. Dystans zaznaczany był na mapie miejskich ścieżek rowerowych. Tych w Bełchatowie jest 26 kilometrów, co oznacza, że podczas trwania smogowej akcji chętni przejechali je niemal czterokrotnie.
Emisja spalin jest jednym ze źródeł smogu. W przypadku Bełchatowa, który ma jeden z najwyższych w kraju wskaźnik liczby aut przypadających na jednego mieszkańca, to jedna z głównych przyczyn zanieczyszczenia powietrza. Generalny pomiar ruchu prowadzony przez Wojewódzki Zarząd Dróg w 2015 roku pokazał, że Bełchatów jest na pierwszym miejscu w województwie pod względem liczby przejeżdżających samochodów na dobę.
Mówiła o tym Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, podkreślając, że miasto cały czas prowadzi proekologiczną gospodarkę i ma świadomość, że antysmogowe działania są konieczne, choć nie jest w tak złej sytuacji, jak choćby jego sąsiedzi - Tomaszów, Opczno, czy Radomsko. - Od dwóch i pół roku mamy w Bełchatowie darmowe emzetki. Warto zostawić czasami auto i skorzystać z miejskiej komunikacji - przypomina prezydent Mariola Czechowska.
Coraz więcej osób jeździ darmowymi emzetkami
Do korzystania z nich przekonywali przedstawiciele MZK w strefie ,,Zamień wóz na autobus”, gdzie można było dostać rozkłady jazdy. Atrakcji nie brakowało w strefie PEC ,,Miasto bez smogu”, gdzie najmłodsi malowali wspólne wielką kolorowankę.
Podczas akcji można było także zdobyć informacje o dotacjach na wymianę pieców czy podłączenie do miejskiej sieci. Ekoregion przekonywał natomiast do właściwego zasad segregowania śmieci.
Nawet kilka tysięcy złotych na wymianę pieca
Na scenie w ekologicznych programach występowały dzieci z miejskich przedszkoli – ósemki, szóstki i piątki. Bajkę ,,Czerwony Kapturek w mieście. Misja czarny smog” odczytała najmłodszym prezydent Mariola Czechowska.
Akcja ,,Stop smog! Oddech dla Bełchatowa" miała przede wszystkim charakter informacyjny i edukacyjny. Jak podkreślała prezydent, świadomość i zachowania mieszkańców, m.in. sposób ogrzewania domów, mają znaczący wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy. W Bełchatowie sytuacja jest dobra, bo ponad 90 proc. gospodarstw domowych korzysta z sieci PEC. W Grocholicach, gdzie nie ma takich możliwości, powstanie sieć gazowa. W ubiegłym roku PEC pozyskał na inwestycje, m.in. rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczej, 10 mln zł dotacji z Unii Europejskiej.