Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 Trzy nowe solarisy z silnikami diesla są już w MZK, za kilka dni dojadą jeszcze 3 autobusy elektryczneTrzy z sześciu zakupionych przez miasto autobusów już stoją w zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji. Mowa o solarisach z silnikami diesla. W ciągu najbliższych kilku dni do Bełchatowa przyjadą autobusy elektryczne. Nowe, ekologiczne emzetki na nasze ulice powinny wyjechać w pierwszej połowie lipca.


Zgodnie z podpisaną w lipcu ub.r. umową z firmą Solaris tabor bełchatowskiego Miejskiego Zakładu Komunikacji wzbogaci się o sześć nowych, ekologicznych autobusów. Jak mówi prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, zakup nowych emzetek podyktowany był głównie troską o ochronę środowiska. - Wszystko, co związane jest z programem antysmogowym jest nam bardzo bliskie. Dlatego właśnie dokładamy wszelkich starań, by powietrze w Bełchatowie było czyste, głównie z myślą o naszych mieszkańcach – mówi prezydent Czechowska.


We wtorek, 25 czerwca, do Bełchatowa przyjechały trzy z kupionych autobusów. Mowa o solarisach z silnikami diesla, które spełniają surową normę Euro 6, zgodnie z którą dopuszczalna wartość emisji tlenków azotu wynosi 400 mg/kWh, a limit emisji cząstek stałych wynosi 10 mg/kWh.

 

W najbliższych dniach firma Solaris dostarczy kolejne trzy pojazdy – tym razem z napędem elektrycznym, co wiązało się z koniecznością stworzenia w Miejskim Zakładzie Komunikacji odpowiedniej infrastruktury. Chodzi tu głównie o przygotowanie placu manewrowego pod montaż mobilnych stacji ładowania. Część, na której będą stały autobusy i stacje ładowania, została utwardzona. Wykonana została nowa instalacja elektryczna do przesyłu wysokiej mocy i doprowadzona do miejsca, gdzie będą stały stacje.


Nowe autobusy należy w pierwszej kolejności zarejestrować, wprowadzić na majątek miasta i oficjalnie przekazać Miejskiemu Zakładowi Komunikacji. Wszystko wskazuje na to, że nowymi emzetkami bełchatowianie będą jeździć już w pierwszej połowie lipca. Autobusy elektryczne przede wszystkim będą obsługiwać linię nr 2, która jest najdłuższa i podróżuje nią najwięcej mieszkańców.


Całość, zgodnie z projektem, kosztowała niecałe 11 mln, a dotacja z RPO wynosi 7,5 mln zł. - Cieszę się, że dostaliśmy maksymalne dofinansowanie. Dzięki temu mogliśmy kupić nowoczesne i ekologiczne autobusy. Bardzo nam też zależy na komforcie pasażerów. Bełchatów ma od ponad trzech lat bezpłatną komunikację. To rozwiązanie się sprawdziło i chciałabym, aby miejskimi autobusami jeździło jak najwięcej osób – dodaje prezydent Mariola Czechowska.

 

Nowa aplikacja ułatwi przejazdy emzetkami


Do tej pory tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji liczył 19 autobusów, docelowo ma ich być 23. Obok sprawdzonych manów i autosanów, na bełchatowskich ulicach kursują także Solarisy, wyposażone w klimatyzację i monitoring. Wszystkie pojazdy są dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, dużym ułatwieniem dla podróżujących jest z pewnością głosowy system informujący o przystankach. Wkrótce pasażerowie bełchatowskich emzetek będą mogli sprawdzić w telefonie gdzie aktualnie znajduje się autobus, na który czekają. To tylko jedno z udogodnień aplikacji mobilnej opracowywanej właśnie przez miasto. Oprogramowanie ma być gotowe jeszcze w tym roku, a korzystać z niego będzie mógł każdy, kto posiada smartfon z dostępem do internetu. Aplikacja będzie bezpłatna i łatwa w użyciu.


AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl