Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 Najmłodci bełchatowianie zawsze chętnie uczestniczą w miejskich wydarzeniach promujących ochronę środowiskaSprzątanie świata, Dzień bez Samochodu, akcja „EBE – Energia-Bełchatów-Ekologia”, Dzień Czystego Powietrza, rozdawanie drzewek i otwarcie zdroju ulicznego – to tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych w ramach edukacji ekologicznej mieszkańców Bełchatowa. Najbliższa impreza już w niedzielę, 2 czerwca, podczas Festiwalu Re:Aktor Ania, ostatnia – w listopadzie. 

 

Długofalowy program edukacji ekologicznej dla bełchatowian nabiera rozpędu. Już wkrótce wspólnie z magistratem będzie można zadbać o poprawę jakości powietrza, dowiedzieć się, jak racjonalnie korzystać z wody albo mądrze segregować odpady. Proekologiczne akcje łączą się z eventami, festynami, wystawami i wykładami, przedstawieniami teatralnymi oraz imprezami sportowymi. Atrakcji będzie mnóstwo, bo nauka przez zabawę to główne założenie projektu.

 

 

Nie zabraknie też ciekawych materiałów edukacyjnych. Dla najmłodszych przygotowano np. autorski komiks z miasta pt. „Franek walczy ze smogiem”. Z opowieści tej dzieci dowiedzą się m.in., jakie narzędzie stworzył mały bohater, żeby uwolnić Bełchatów od smogu.

 

Na pierwszą odsłonę programu edukacyjnego miasto zaprasza w niedzielę, 2 czerwca, w trakcie Festiwalu Re:Aktor Ania. Na pl. Narutowicza, obok stanowisk, na których królować będą nauki ścisłe: chemia, fizyka i robotyka, będzie też strefa ekologiczna. W specjalnym namiocie będzie można samodzielnie wykonać wodne doświadczenia i dowiedzieć się, jak właściwie dbać o przyrodę. Dla najmłodszych przygotowano tematyczne przedstawienie artystyczne, a dla nieco starszych prelekcję. Dla uczestników wykładu przygotowano blisko 300 sadzonek drzew.

 

Na ten dzień zaplanowano również otwarcie ulicznego zdroju usytuowanego na pl. Narutowicza. To już drugie poidełko w mieście. Dzięki takiemu rozwiązaniu w cieplejsze dni nie tylko mieszkańcy, ale też ich pupile, będą mogli ugasić pragnienie. Dostęp do zdrowej, pitnej wody pochodzącej z miejskiej sieci wodociągowej to dobre rozwiązanie dla tych, którzy stawiają na właściwe nawyki żywieniowe i proekologiczne postawy.

 

Równie ciekawie pod względem miejskich eventów ekologicznych zapowiada się wrzesień. Najpierw Tydzień Zrównoważonego Transportu i Dzień bez Samochodu, a kilka dni później akcja „EBE – Energia-Bełchatów-Ekologia” i „Sprzątanie świata” na sportowo. Miasto włącza się w ten sposób do europejskiej akcji, zachęcającej mieszkańców miast do zmiany negatywnych dla środowiska i zdrowia przyzwyczajeń, proponując w zamian inne, jak choćby: jazda na rowerze, rolkach, marsz czy korzystanie z miejskich autobusów. Bełchatowski Dzień bez Samochodu zapowiada się bardzo ciekawie. Planowane są m.in. wystawa samochodów elektrycznych, rowerów, hulajnóg itp., plenerowa wystawa fotograficzna, kurs pierwszej pomocy przedmedycznej i znakowanie rowerów przez Policję.

 

Z kolei na koniec września zaplanowano akcję Sprzątanie świata połączoną z edukacją na temat „Programu Ograniczenia Niskiej Energii” oraz segregacji odpadów zgodnie z nowymi zasadami. Nie będzie to jednak standardowe zbieranie śmieci jak dotąd, lecz wydarzenie na miarę zawodów sportowych, w trakcie których biegacze i chodziarze zadbają o czystość na wyznaczonym terenie. Celem tego wydarzenia jest połączenie zagadnień z ochrony środowiska z promocją zdrowego trybu życia. Tego dnia nie zabraknie też innych atrakcji, zaplanowano m.in. przedstawienie teatralne dla najmłodszych, zbiórkę makulatury i korków plastikowych, które następnie przekazane zostaną na cele charytatywne.

 

W działaniach miasta na rzecz środowiska nie może zabraknąć troski o to, czym na co dzień bełchatowianie oddychają. Tematem przewodnim Dnia Czystego Powietrza, obchodzonego w połowie listopada, będzie walka ze smogiem. Z wystawy fotograficznej oraz przedstawienia dowiemy się np., co możemy zrobić, by stale zmniejszać emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

 

Dodajmy, że w ramach programu „Edukacja ekologiczna mieszkańców Bełchatowa” przy pergolach śmietnikowych zamontowano już tabliczki informujące o nowych zasadach segregacji odpadów. To jeszcze jednak nie wszystko. Pojawić się też mają zgniatarki do butelek, a w ogólnodostępnym miejscu, w centrum miasta, powstanie stacja odbioru elektrośmieci, co niewątpliwie ułatwi bełchatowianom właściwe podejście do kwestii segregacji tych nietypowych odpadów.

 

Na projekt, którego całkowity koszt wynosi blisko 90 tys. złotych, miasto pozyskało ponad 79 tys. złotych dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

KZB

 

plakatA2 www

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl