Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Miasto montuje dziesięć elektrofiltrów kominowych

Rozpoczął się montaż dziesięciu elektrofiltrów na dwóch budynkach komunalnych. Wcześniej w nieruchomościach sprawdzone zostały systemy grzewcze. Na montaż tych innowacyjnych rozwiązań w budżecie miasta zabezpieczono 50 tys. złotych.

 

Spalane w domowych kotłowniach paliwa stałe, szczególnie te gorszej jakości, przyczyniają się do powstawania smogu. Elektrofiltry skutecznie ograniczają emisję pyłu i toksycznych zanieczyszczeń nawet o 90 procent, co oznacza, że są niezwykle skuteczne w walce ze smogiem.


Bełchatów jest jednym z pierwszych polskich miast, w którym montowane są elektrofiltry kominowe. Urządzenia te są one nie tylko łatwe w obsłudze, ale przede wszystkim skuteczne.


Elektrofiltry montowane na dwóch budynkach w centrum Bełchatowa (Pabianicka 25 i plac Narutowicza 16) zaprojektował zespół dra Roberta Kubicy z Politechniki Śląskiej. Wykorzystują one siłę elektrostatyczną, która działa na cząstki pyłu. Pod wpływem wysokiego napięcia cząsteczki pyłu zyskują ładunek elektryczny. W efekcie pył osadza się na elektrodzie o ładunku przeciwnym i nie wydostaje się ze spalinami do atmosfery. Podobne rozwiązania od dawna stosowane są w energetyce i ciepłownictwie, teraz zostały dostosowane do powszechnego użytku. Chodzi o to, by nie było potrzeby rezygnowania z węgla jako paliwa.

Warto pamiętać, że sam węgiel, jako paliwo stałe podobnie jak drewno, nie jest problemem. Problemem jest bowiem sama jakość spalania. Za najpoważniejszą przyczynę smogu uznaje się niską emisję, która jest wynikiem ogrzewania domów z wykorzystaniem wątpliwej jakości węgla oraz śmieci (odpady komunalne) i innych paliw stałych. Co najgorsze, często są one spalane w piecach i kotłach c.o. o przestarzałej konstrukcji, nie spełniających żadnych standardów emisyjnych ani efektywności energetycznej.

Wymień piec i odbierz kilka tysięcy złotych

Na montaż elektrofiltrów w budżecie miasta zabezpieczonych jest 50 tys. złotych, a koszt jednego to 4 tys. 250 złotych. 

 

AP

 

Elektrofiltry pomogą w walce ze smogiem

 

Elektrofiltry zamontowane zostaną na dwóch budynkach komunalnych

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl