Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 

stop smog 6461Spotkania z kominiarzami, strażakami, znawcami ekologii, a do tego występy przedszkolaków, tematyczne gry i zabawy, których motywem przewodnim była walka ze smogiem – tak bełchatowianom upłynęła sobota, 2 lutego. Akcja „Stop smog”, w trakcie której odpowiadano na pytania o „oddech dla Bełchatowa”, cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

  Walka ze smogiem to jedno z ważniejszych zadań, jakie stawia przed sobą bełchatowski magistrat. O podejmowanych przez miasto działaniach mogliśmy porozmawiać w sobotę, 2 lutego, w bełchatowskiej galerii.


- Akcja „Stop smog. Oddech dla Bełchatowa” ma charakter informacyjny i edukacyjny. Chcemy dotrzeć do wszystkich mieszkańców, i tych starszych, i tych mniejszych, aby wytłumaczyć, jak bardzo smog jest szkodliwy dla naszego zdrowia i w jaki sposób możemy ze smogiem walczyć – mówił Marcin Nowak, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta.

 

 

Jak dbać o środowisko i przeciwdziałać smogowi, czym jest czad i jak się przed nim chronić, czym można, a czym nie wolno palić w domowych piecach, jaki wpływ na środowisko ma segregacja śmieci - na te i wiele innych pytań związanych z ochroną środowiska odpowiadali specjaliści w strefie informacyjnej.

 

Na mieszkańców czekali m.in. przedstawiciele magistratu, którzy informowali o miejskim programie dotacji na wymianę pieców, a także pracownicy PEC-u, odpowiadający na pytania związane z przyłączaniem bełchatowskich domostw do miejskiej sieci ciepłowniczej.


Z kolei o zaletach transportu zbiorowego, darmowej komunikacji miejskiej oraz ekologicznych autobusach, które już za kilka miesięcy kursować będą po naszych ulicach, opowiadali pracownicy MZK.

 

Podczas czterogodzinnego eventu można było zobaczyć, jak kominiarz prawidłowo i bezpiecznie rozpala piec „od góry”, a przy tym poznać zalety tej metody (rozpalanie bez dymu, smoły, oszczędność 30 proc. opału, brak konieczności „pilnowania” ognia). Z kolei strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie i OSP w Grocholicach oraz miejscy strażnicy pokazywali i wyjaśniali, po co i jak działają czujniki czadu.


Gdy dzieci bawiły się na specjalnie przygotowanych stoiskach, rozwiązywały quizy, rebusy i krzyżówki, malowały oraz wykonywały ekologiczne projekty plastyczne i doświadczenia chemiczne, dorośli mogli zasięgnąć rady specjalisty od ekologii. Na miejscu obecni byli m.in. konsultant Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy producent ekologicznych pieców.

 

Na uczestników zabawy, nad którą czuwały m.in. animatorki z Gigantów Mocy, czekały drobne podarunki, edukacyjne materiały i przybicie piątki z kotem Pecem.
- Jeśli choć kilkoro dzieci wyniesie naukę z naszego spotkania, to już jest bardzo dobrze – powiedziała Olga Pełka z PEC-u, który włączył się w organizację zajęć dla najmłodszych.

 

W promocji działań antysmogowych pomagali także najmłodsi mieszkańcy. Przedszkolaki z dwójki zaprezentowały bajkę „Czerwony Kapturek i zielony las, czyli jak Kapturek uczył dzieci, że w lesie się nie śmieci”, a mali aktorzy z siódemki przygotowali przedstawienie „Dbamy o środowisko”. Obok tych występów trudno było przejść obojętnie. Cieszy, że dzieci tak chętnie angażują się w sprawy ochrony środowiska, bo - jak mówi dyrektor Marcin Nowak - działań edukacyjnych nigdy nie jest za wiele. Im szybciej i od młodszego wieku będziemy przekonywać, że ekologia nam wszystkim się opłaca, tym lepiej.

 

KZB

 

 

stop smog 6599

 

stop smog 8511

 

stop smog 8564

 

stop smog 6621

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl