Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Program Czyste Powietrze to szansa na dotację

Bełchatowianie zainteresowani rządowym programem Czyste Powietrze wzięli udział w spotkaniu informacyjnym, podczas którego dowiedzieli się m.in. jak uzyskać dotację czy pożyczkę na wymianę źródeł ciepła oraz termomodernizację.

 

Czyste Powietrze to program Ministerstwa Środowiska, którego priorytetowym działaniem jest zminimalizowanie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń generowanych przez domy jednorodzinne. Koncentruje się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków. Jest skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych oraz osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy.

W przypadku istniejących już budynków mieszkalnych finansowane mogą być ocieplenie domu, wymiana okien, wymiana źródła ciepła czy zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej. W przypadku budynków dopiero wznoszonych dofinansowanie uzyskać można na zakup i montaż: węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pompy ciepła.

 

Spotkanie informacyjne, które zorganizował bełchatowski magistrat, odbyło się 16 października w Szkole Podstawowej nr 12 w Bełchatowie i zgromadziło około 40 zainteresowanych tematem dotacji. Poprowadzili je doradcy energetyczni z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Pierwsza część prelekcji miała charakter edukacyjny – pojawiły się tematy związane z zanieczyszczeniem powietrza, wysoką i niską emisją spalin oraz wpływem zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie.  Następnie doradcy szczegółowo omówili etapy składania wniosków i etapy realizacji projektu.
W ramach dofinansowania można uzyskać dotację lub pożyczkę. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja, to 53 tysiące złotych. Jeśli koszty realizacji inwestycji przekroczą 53 tysiące złotych, dodatkowe koszty mogą być dofinansowane w formie pożyczki. Minimalne kwalifikowane koszty to 7 tysięcy złotych.

 

Nabór wniosków

 

Nabór wniosków już się rozpoczął. Prowadzony jest w trybie ciągłym, co oznacza, że wnioski są oceniane na bieżąco. Przyjmuje je i rozpatruje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi (przy ul. Dubois 118). Termin składania wniosków, sposób ich wypełnienia oraz wszystkie szczegóły znaleźć można na stronie:

https://portal.wfosigw.lodz.pl/strona-glowna-programu

 

dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła

Czyste Powietrze

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl