Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Nowe tężnie umożliwią korzystanie z prozdrowotnych właściwości solankowego mikroklimatu

Już za kilka miesięcy mieszkańcy będą mogli zażywać solankowych inhalacji na Przytorzu i Binkowie. Budowa dwóch tężni, która rozpoczęła się w marcu, idzie zgodnie z harmonogramem i powinna zakończyć się w sierpniu.

 

Tężnie solankowe kojarzą się z zabiegami uzdrowiskowymi, ale z tego naturalnego sposobu regeneracji organizmu korzystać można nie tylko w leczniczych kurortach. Coraz częściej buduje się je także w mniejszych i nie uznawanych za typowo wypoczynkowe miastach. Podobnie jest w Bełchatowie. Z dobrodziejstw solnego mikroklimatu możemy korzystać od września 2018 roku, kiedy to na os. Budowlanych wybudowana została pierwsza w naszym mieście tężnia solankowa. Od samego początku cieszyła się ona dużym zainteresowaniem, a zgłoszony w 6. edycji budżetu obywatelskiego projekt wybudowania kolejnych tego typu konstrukcji okazał się zwycięski. Wnioskodawcy chcieli, by na terenie Bełchatowa stanęły trzy drewniane inhalatoria, jednak składane we wcześniejszych dwóch przetargach oferty znacznie przekraczały kosztorys. Dlatego też wniosek został zmieniony: zamiast trzech powstaną dwie tężnie - na Przytorzu i Binkowie.

 

Prace przy ich budowie ruszyły w marcu. Po przygotowaniu zbrojenia zostały już wylane fundamenty. Teraz pora na roboty instalacyjne, które obejmą montaż zbiorników na solankę i przyłącza prądu, a na końcu postawienie samych altan. Tężnie, które powstają w parku im. prof. Samujłły na Binkowie oraz na Przytorzu za Cafe Senior Raj, będą bliźniaczo podobne do tej na os. Budowlanych. Ich centralnym punktem będzie kolumna gałązek tarniny, na które spływać będzie solanka. Na słupach zamontowane będą reflektory, natomiast dla wygody zażywania solankowych inhalacji postawione zostaną ławki. W inhalacji nie przeszkodzi także zła pogoda, bo tężnie będą zadaszone. Inwestycja, która ma się zakończyć w sierpniu, kosztować będzie 341 tys. zł.

 

Korzyści z korzystania z tężni solankowych są nie do przecenienia. Wytwarzany przez nie mikroklimat pomaga osobom z chorobami układu oddechowego (np. zapalenie zatok, rozedma płuc), dysfunkcjami tarczycy, alergiami, nadciśnieniem tętniczym i nerwicą wegetatywną. Skuteczny jest także w przypadku ogólnego wyczerpania - bo wizyta w tężni działa nie tylko leczniczo, ale i głęboko relaksująco.

 

Za prozdrowotne właściwości tężni solankowych odpowiedzialny jest m.in. jod, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy i powoduje rozrzedzenie śluzu zalegającego w drogach oddechowych. Oskrzela oczyszcza również brom. Natomiast wapń zawarty w aerozolu solanki wykazuje właściwości antyalergiczne. Najlepszy efekt leczniczy osiąga się, przebywając w odległości nie mniejszej niż 30 m od tężni, zaś zalecany czas trwania inhalacji solanką wynosi około pół godziny.

 

AP

 

Wylane są już fundamenty pod nowe tężnie, teraz trwają prace instalacyjneWylane są już fundamenty pod nowe tężnie, teraz trwają prace instalacyjne

Powstające tężnie na Przytorzu i Binkowie będą niemal identyczne, jak ta na BudowlanychPowstające tężnie na Przytorzu i Binkowie będą niemal identyczne, jak ta na Budowlanych

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl