Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

W ramach projektu w mieście zagospodarowanych zostało 10 zielonych kompleksów, które zachęcają do spacerów i wypoczynku

Projekt „Bełchatów w zieleni tworzenie i rewaloryzacja zielonych przestrzeni miasta” jest już ukończony. Od początku sierpnia mieszkańcy mają do dyspozycji nowe miejsca do spacerów, powstały place rekreacyjne, park geologiczny i miejska plaża. Na realizację tej dużej, zielonej inwestycji miasto pozyskało ponad 3,6 mln zł unijnej dotacji.

 

 

Zieleń w mieście spełnia wiele funkcji – wypoczynkową, rekreacyjną, zdrowotną i estetyczną. W znaczący sposób przyczynia się także do poprawy jakości życia w mieście oraz wpływa na charakter i wygląd ulic oraz parków. Drzewa i krzewy nie tylko usuwają dwutlenek węgla oraz produkują tlen. Ponadto zatrzymują pyły znajdujące się w powietrzu, działają jak samoodnawiający się biologiczny filtr. Dodatkowo zieleń stanowi one barierę dźwiękochłonną i wiatrochronną. Jej znaczenie dla miasta i mieszkańców jest więc nie do przecenienia.

 

Z tego też powodu w Bełchatowie zagospodarowanych zostało blisko 30 ha terenów miejskich – w większości pokryte one są zostanie roślinnością, istniejące zaś drzewostany poddano pielęgnacji. W ramach projektu „Bełchatów w zieleni – tworzenie i rewaloryzacja zielonych przestrzeni miasta”, w mieście powstało 10 zielonych kompleksów. - Zależy nam, by mieszkańcy mogli odpoczywać i spacerować na świeżym powietrzu. Ale nasz projekt ma także walory edukacyjne. Na wszystkich terenach nim objętych znalazły się tablice zachęcające szczególnie najmłodszych do tego, aby dbać o zieleń oraz o otoczenie, które nie zawsze traktowane jest tak, jak powinno. Jestem przekonany, że ten projekt spodoba się mieszkańcom i urozmaici naszą ofertę wypoczynkową – podkreśla wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz.

 

Na os. Olsztyńskim (między ul. Warszawską, Olsztyńską i Słoneczną) powstał „Bulwar Słoneczny”, wzdłuż ul. Piłsudskiego (m.in. w okolicy lasku po prawej i lewej stronie) wybudowana została „Północna Zielona Brama”, a między ul. Mielczarskiego a Mickiewicza mieści się dziś „Miejska Plaża Budowalnych” z altanką, leżakami i stojakami na rowery. Do spacerów zachęcają także dwa bulwary – Jarzębinowy (przy ul. Jarzębinowej w dolinie rzeki Rakówki) oraz „Budowalnych” (od al. Włókniarzy aż do ul. Mielczarskiego). Po usunięciu inwazyjnych gatunków roślin, pielęgnacji istniejącego drzewostanu i nasadzeniach, zamontowano elementy małej architektury, m.in. ławki, altany parkowe, stojaki na rowery, huśtawki, hamaki i tablice informacyjne. Wytyczono także nowe alejki spacerowe.

 


To nie wszystkie prace, jakie zrealizowane zostały w ostatnich miesiącach. Na Binkowie zmodernizowany skwer przy ul. Staszica oraz tereny wzdłuż rzeki, sięgające w głąb osiedla, zamieniły się w ogród wypoczynku rodzinnego. Zagospodarowany został także skwer pomiędzy Diamentową i Szmaragdową, z kolei park spacerowy przy rondzie Hallera, pomiędzy ul. Armii Krajowej a Staszica, przekształcony został w park geologiczny z charakterystycznymi dla Zagłębia Bełchatowskiego głazami. Po drugiej zaś stronie ronda, w miejscu niewielkiego skweru, powstała łąka kwietna z punktem edukacji ekologicznej.

 


W projekcie uwzględniono także miejsce pomiędzy parkingiem przy targowisku a Rakówką. Nowy wygląd zyskały również tereny w pobliżu Jabłoniowego Sadu - ciąg spacerowy wzdłuż rzeki i teren sportowo rekreacyjny. Zieloną otuliną boisk nazwany został teren przy ul. Staszica znajdujący się przy boiskach piłkarskich Miejskiego Centrum Sportu. Po drugiej stronie ul. Okrzei, gdzie znajdują się obiekty sportowo-rekreacyjne, wykonawcy skupiilki się na pielęgnacji i uzupełnieniu drzewostanów.

 


Co ważne, na terenach objętych projektem „Bełchatów w zieleni” nasadzono drzewa dostarczające pyłku i nektaru (m.in. klon polny, czeremcha pospolita), a także rośliny do tworzenia tzw. łąki kwietnej, nawiązującej charakterem do łąk niżowych (m.in. jaskier ostry, złocień zwyczajny i chaber drakiewnik) czy konkretne gatunki do nasadzeń przy nabrzeżu (m.in. pióropusznik strusi, wiązówka błotna czy pełnik europejski).

 

Prace związane z realizacją projektu prowadziła firma Green-Park z Radomska. Koszt całości to ok. 5,5 mln zł. Znaczną część inwestycji, bo aż 3,6 mln zł, pokryło unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 

Warto podkreślić, że projekt „Bełchatów w zieleni – tworzenie i rewaloryzacji zielonych przestrzeni miasta” doceniła kapituła międzynarodowego konkursu Eco-Miasto 2018. Bełchatów jako pierwsze miasto z województwa łódzkiego zdobył wyróżnienie w kategorii: zieleń miejska a jakość powietrza.

 

AP

 

W ramach projektu "Bełchatów w zieleni" na os. Budowlanych powstała miejska plażaW ramach projektu "Bełchatów w zieleni" na os. Budowlanych powstała miejska plaża

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl