Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

parking II 6125 Już niebawem w Bełchatowie będzie można naładować samochód elektryczny. Punkt ładowania stanie na nowym parkingu śródmiejskim. Miasto podpisało umowę dzierżawy terenu z PGE Nowa Energia. Projekt „Elektromobilność dla każdego” ma zachęcać kierowców do korzystania z samochodów elektrycznych.


Ze względu na ochronę środowiska i walkę ze smogiem miasto stawia na ekologiczne rozwiązania. - To nie jest do końca tak, że smog nas w ogóle nie dotyczy. Od wielu miesięcy staramy się podejmować różne działania, aby w naszym mieście taka sytuacja, jaka jest w innych, nie miała miejsca. Wszystko, co jest związane z programem antysmogowym, jest bardzo ważne – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Mowa tutaj chociażby o darmowych emzetkach, dopłatach do wymiany pieców czy rozbudowie sieci PEC. Oprócz tego systematycznie modernizowane i docieplane są budynki komunalne i te użyteczności publicznej, w ostatnim czasie miasto zamontowało  elektrofiltry kominowe. Systematycznie oświetlenie uliczne wymieniane jest na nowoczesne i energooszczędne typu LED, poza tym powstają nowe skwery i zieleńce. Ponadto w lipcu prezydent Mariola Czechowska podpisała umowę z firmą Solaris, która latem 2019 roku dostarczy do Miejskiego Zakładu Komunikacji 6 nowoczesnych autobusów – trzy z silnikiem diesla (spełniające surową normę Euro 6) i trzy z napędem elektrycznym.

Będą nowe autobusy - miasto podpisało umowę

Teraz Bełchatów idzie krok dalej. Na nowo wybudowanym parkingu śródmiejskim stanie punkt ładowania samochodów elektrycznych. Państwowa spółka PGE Nowa Energia podpisała z miastem trzyletnią umowę dzierżawy terenu o powierzchni 40 mkw. Punkt będzie miał dwa stanowiska – do ładowania prądem stałym i zmiennym. Szybka stacja ładowania (prądem o mocy minimum 50 kW) to urządzenie, które zapewnia szybkie i bezpieczne doładowanie baterii samochodu zasilanego energią elektryczną. Ładowanie na bełchatowskiej stacji powinno trwać do 1,5 godziny. Dla porównania ładowanie samochodu z domowej instalacji elektrycznej trwać może nawet dłużej niż 8 godzin, a także narazić instalację na przegrzanie lub inne uszkodzenia wynikające z nadmiernej eksploatacji. 

Samochody elektryczne  bardzo dobrze sprawdzają się w miastach - nie emitują dwutlenku węgla ani żadnych innych zanieczyszczeń. Stąd pomysł, by w Bełchatowie stanął punkt ich ładowania, doskonale wpisuje się w miejskie działania proekologiczne, które doceniła kapituła międzynarodowego konkursu Eco-Miasto 2018. Bełchatów jako pierwsze miasto z województwa łódzkiego zdobył wyróżnienie w kategorii: zieleń miejska a jakość powietrza ze swoim projektem „Bełchatów w zieleni – tworzenie i rewaloryzacji zielonych przestrzeni miasta”. W mieście znajduje się sześć zagospodarowanych parków miejskich oraz kilka skwerów zieleni miejskiej, do czego dochodzi ciąg skwerów wzdłuż rzeki Rakówki. Warto podkreślić, że Bełchatów jest jednym z pięciu polskich miast, dla których została opracowana strategia adaptacji do zmian klimatu.

 

 

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl