Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Ponad 9 mln zł trafi do Bełchatowa na rewitalizację śródmieścia. To o 3 mln zł więcej od kwoty, jaką wcześniej przyznał łódzki Urząd Marszałkowski. Pieniądze, które zasilą miejski budżet, to pełna kwota unijnego dofinansowania o jaką ubiegała się prezydent Mariola Czechowska.

 

Rewitalizację śródmieścia, czyli przebudowę Placu Wolności i dziesięciu miejskich kamienic, miasto wyceniło na 14,5 mln zł. Aby odciążyć miejski portfel magistrat ubiegał się o środki zewnętrzne. W październiku była mowa o 6 mln zł unijnego dofinansowania. Teraz łódzki Urząd Marszałkowski informuje, że zwolniły się kolejne środki i Bełchatów otrzyma pełną kwotę o jaką aplikował. Mowa o blisko 9 mln 100 tys. zł.  

 

– To bardzo dobra informacja. Każde środki zewnętrzne to ogromne odciążenie dla miejskiego budżetu, szczególnie przy tak dużych inwestycjach – mówi Ireneusz Owczarek, wiceprezydent Bełchatowa. Dzięki unijnemu wsparciu rewitalizacja będzie kosztować miasto  5,5 mln zł, a nie 14, 5 mln zł. Umowa na większe dofinansowanie ma być podpisana w ciągu kilku najbliższych tygodni. Najpierw musimy skorygować wniosek i dopełnić wszystkich formalności.   

 

Rewitalizacja śródmieścia to jedno z wielu zadań, jakie realizowane są w oparciu o środki zewnętrzne. Od 2016 roku miasto pozyskało już prawie 21,4 mln zł dofinansowania ze źródeł zewnętrznych. Ponad 382 tys. zł dotacji na różne projekty, m.in. ekologiczne,  trafiło w ostatnich dwóch latach do miejskich szkół i przedszkoli. Rekordzistami w zdobywaniu zewnętrznych pieniędzy są niewątpliwie miejskie spółki. PEC i Wod.-Kan. w ostatnim czasie dostały w sumie ponad 40 mln zł na inwestycje.

 

– Te kwoty pokazują, że miasto się rozwija – podkreśla prezydent Mariola Czechowska. - W tegorocznym budżecie miasta na inwestycje zapisaliśmy 34 mln zł, znacznie więcej niż w poprzednich latach. 29 mln zł z tej kwoty to projekty unijne, których realizacja już się rozpoczęła lub na które podpisaliśmy umowy w ubiegłym roku – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

 

W kwestii transportu to budowa węzła przesiadkowego w pobliżu szpitala z budynkiem pasywnym, na który miasto zdobyło 2 mln zł dotacji oraz zakup autobusów niskoemisyjnych - 4,2 mln zł dofinansowania. Ekologiczne emzetki na ulicach Bełchatowa pojawić się mogą na przełomie 2018 i 2019 roku.

 

Przybędzie miejsc do wypoczynku dzięki projektowi „Bełchatów w zieleni”, na który samorząd ma 3,6 mln zł dotacji, a projekt „Energia, natura i tradycja - na bełchatowskim szlaku” uczyni miasto bardziej przyjaznym dla turystów. Dofinansowanie na trzy szlaki turystyczne i Jabłoniowy Sad wynosi 1,2 mln zł. I wreszcie najważniejsza inwestycja najbliższych lat – rewitalizacja, która rozpocznie się od Placu Wolności. Miasto ma także 1,1 mln dotacji z WFOŚiGW na wymianę pieców i 240 tys. zł na modernizację infrastruktury sportowej GKS Bełchatów.

 

Na rozstrzygnięcie czeka projekt na termomodernizację budynku Odry na 4,9 mln zł. Miasto szukać też będzie nadal pieniędzy na miejską strzelnicę, bo wnioski złożone do Ministerstwa Sportu i Regionalnego Programu Operacyjnego nie znalazły się na liście wybranych projektów.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl