Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

plac wolnosci 9457Przebudowa placu Wolności to sztandarowa inwestycja w centrum Bełchatowa. To część projektu rewitalizacji, na który miasto dostało 9,5 mln zł unijnej dotacji. Chodzi o ożywienie tej historycznej części miasta, tak by spełniała różne funkcje i odpowiadała różnym potrzebom mieszkańców. Fontanna, plac zabaw, minisiłownia i kawiarniany ogródek z pewnością będą zachęcać mieszkańców do odwiedzania tej części Bełchatowa.

 

Rozpoczęta w marcu 2018 roku przebudowa historycznego placu Wolności przebiega zgodnie z harmonogramem. Wykonawca, bełchatowska firma BINŻ, zakończył już wszystkie prace instalacyjne. Mowa o sieci sieci wodociągowej do przyłączenia fontanny i zdroju ulicznego oraz kanalizacji deszczowej. Rozłożony jest także cały system nawadniania.

  Gotowe są już również przyłącza energetyczne oraz okablowania: światłowodowe pod monitoring, zasilające latarnie oraz do oświetlenia akcentowego, czyli reflektorów rozjaśniających elementy małej architektury. Do tych ostatnich wstawiono już oprawy z nowoczesnymi lampami ledowymi.


Trwa montaż 42 słupów oświetleniowych. Układane są alejki z kostki granitowej. W miejscu, gdzie stanąć ma posąg Marszałka Józefa Piłsudskiego, zamontowano już postument, a wokół niego wylano żelbetowe ławy. Sam postument, jak i wspomniane ławy, obkładane są granitem. W sumie na placu Wolności będzie sześć takich siedzisk, każde o długości 10 metrów – dwa przy posągu i cztery wokół fontanny, nad którą montowana jest kładka.


Na Placu Wolności pojawi się także nowa zieleń, w części patriotycznej zasiano trawę, trwają prace ogrodnicze i porządkowe. W sumie na placu posadzonych zostanie 636 drzew i 1442 krzewów liściastych, pojawią się trawy ozdobne i rośliny bylinowe.


Częścią projektu jest również zagospodarowanie skweru znajdującego się po drugiej stronie ulicy Piłsudskiego, przy skrzyżowaniu z ul. L. i M. Kaczyńskich, na którym układana jest kostka brukowa.


Przebudowa placu Wolności powinna zakończyć się w grudniu, jednak część patriotyczna gotowa będzie w najbliższych dniach. 14 października ma zostać bowiem odsłonięty posąg Marszała Józefa Piłsudskiego. W roku setnego jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości, Bełchatów wraca do korzeni i przypomina swoje związki z głównym architektem polskiej wolności – Józefem Piłsudskim.


Przypomnijmy, że po przewrocie majowym, 12 czerwca 1926 roku, bełchatowscy radni zdecydowali o skierowaniu prośby do marszałka Piłsudskiego o przyjęcie honorowego obywatelstwa naszego miasta. Już 22 lipca, na kolejnym posiedzeniu Rady Miejskiej odczytano depeszę podpułkownika Józefa Becka, pełniącego wówczas funkcję szefa gabinetu ministra spraw wojskowych, informującą o tym, że marszałek zgodził się na propozycję radnych. Tym samym Józef Piłsudski został pierwszym Honorowym Obywatelem Miasta Bełchatowa.


Po śmierci marszałka w 1935 roku, bełchatowscy radni postanowili uczcić pamięć wielkiego przywódcy zmieniając nazwę placu przy obecnej ul. Czyżewskiego z Nowy Rynek na plac Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. W listopadzie 1938 roku stanął tam pomnik ku czci bełchatowskich peowiaków i legionistów poległych w latach 1918-1920. Sam pomnik przetrwał niecały rok. W latach osiemdziesiątych odkryto ukrywaną od czasów II wojny światowej tablicę z pomnika i w 1988 roku ustawiono ją przed kaplicą pw. św. Stanisława. Sam obelisk, na którym pierwotnie była zamontowana, przetrwał wojnę w formie ceglastej i w 1955 roku stał się podstawą pomnika Adama Mickiewicza. Początkowo była to tylko wmurowana tablica z wizerunkiem wieszcza, później całość została zburzona i w 1988 roku na placu Wolności stanęło znane wszystkim bełchatowianom popiersie. Obecnie znajduje się ono przy III Liceum Ogólnokształcącym imienia właśnie Adama Mickiewicza.


Można więc powiedzieć, że historia zatoczyła koło. Na odnowionym i przebudowanym placu Wolności stanie odlana z brązu figura marszałka. Posąg zaprojektowany i wykonany został na Węgrzech. Jak informują członkowie Społecznego Komitetu Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego, trwają przygotowania do transportu monumentu. Ze względu na jego wymiary (posąg ma wysokość 2,2 m), jest to poważne wyzwanie logistyczne – do pokonania jest bowiem trasa licząca 521 kilometrów. Koszt posągu to ok. 100 tys. złotych, a obejmuje on nie tylko sam odlew, ale także transport i montaż.


Posąg Marszałka Józefa Piłsudskiego ma zostać uroczyście odsłonięty 14 października. Na postumencie zamontowana zostanie tablica z podpisem „W setną rocznicę odzyskania niepodległości Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu Honorowemu Obywatelowi Miasta - bełchatowianie”.   

 

AP

 

Część historyczna nabiera kształtu

 

Na placu Wolności układane są alejki z kostki

 

Na placu Wolności będzie fontanna

 

Plac Wolności ma być w całości gotowy w grudniu

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl