Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Rewitalizacja Placu WolnościRozpoczęły się prace na Placu Wolności. To początek rewitalizacji śródmieścia, na którą miasto dostało ponad 9 mln zł z Unii Europejskiej. Roboty prowadzi bełchatowska spółka BiNŻ, z którą 5 marca magistrat podpisał umowę. Na na rewitalizację tej części Bełchatowa ma czas do 28 grudnia tego roku. Kluczową datą jest jednak 11 listopada, bo wtedy ma zostać odsłonięty posąg marszałka Józefa Piłsudskiego w reprezentacyjnej części placu.

 

Projekt rewitalizacji Placu Wolności przewiduje posadzenie 636 sztuk drzew liściastych, m.in. kasztanowca czerwonego, buka pospolitego i grabu pospolitego. Wsadzonych ma także zostać 1442 krzewów liściastych (m.in. berberysy, trzmielina, tawuła japońska), zalecanych w kodeksie dobrych praktyk ogrodniczych. Pojawią się także trawy ozdobne, rośliny bylinowe, których w tej chwili w parku nie ma, a są bardzo potrzebne. Wiosną będą kwitnąć tulipany.

 

- Plac Wolności to miejsce, które cenią sobie bełchatowianie – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, - Ja jestem bełchatowianką i to miejsce także bardzo lubię. Projekt rewitalizacji zakłada, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Chcemy, aby prace, które się właśnie rozpoczynają, były początkiem procesu ożywienia tej części miasta.

 

Prezydent podkreśla, że nowoczesna przestrzeń miejska pełni dziś różne funkcje i odpowiada różnym potrzebom mieszkańców. Tak będzie i w tym przypadku.  Na placu będzie kilka stref funkcjonalnych. Powstanie część reprezentacyjna z posągiem marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie będą się odbywać uroczystości patriotyczne, będzie strefa całkowicie zielona oraz miejsce przewidziane na organizację festynów oraz na kawiarniane ogródki. W pobliżu wybudowana zostanie fontanna otoczona kamiennymi ławami. Ciekawostką będzie zielony labirynt, który jest znany od dawna sztuce ogrodniczej. Na placu staną pergole, pawilony rekreacyjne i osłonięte bluszczem tzw. gabineciki. Powstanie też muzyczny plac zabaw i minisiłownia.

 

Miasto umowę na rewitalizację Placu Wolności podpisało 5 marca. Prace poprowadzi spółka BINŻ, jak podkreśla Adam Marszał, jej prezes, firma z Bełchatowa z 26-letnim doświadczeniem. – Zależy nam na Bełchatowie i na tym, aby miasto nas jak najlepiej odbierało – mówi Adam Marszał. - Zrobimy wszystko, aby ta inwestycja, tak ważna dla mieszkańców, była zrealizowana jak najlepiej.

 

W czwartek, 8 marca, spólce zostanie przekazany plac budowy. W przyszłym tygodniu teren zostanie ogrodzony i rozpoczą się prace. - To tempo błyskawiczne, ale chcemy, aby 11 listopada odbyły się uroczystości w części patriotycznej placu – dodaje Adam Marszał.

 

Choć projekt zakłada rewitalizację całego placu, inwestycja nie powinna być szczególnie uciążliwa dla bełchatowian. - Będą krótkie okresy, gdy prace będą kolidować ze zwykłym ruchem. Jesteśmy do tego przygotowani, będziemy chcieli w jak najmniejszym stopniu wpływać na życie mieszkańców. Nie spodziewam się problemów – mówi Adam Marszał.

 

Na program rewitalizacji śródmieścia, czyli przebudowę Placu Wolności, dziesięciu miejskich kamienic oraz stworzenie przy pl. Wolności 10 Centrum Współpracy i Inicjatyw Społecznych, Bełchatów dostał ponad 9 mln zł z Unii Europejskiej. Łódzki Urząd Marszałkowski w październiku przyznał 6 mln zł na projekt Bełchatowa, ale ostatecznie udało się uzyskać pełne dofinansowanie.

 

Będzie więcej pieniędzy na rewitalizację Placu Wolności

 

Rewitalizacja to w dosłownym znaczeniu przywrócenie do życia. Chodzi nie tylko o wymiar estetyczny, ale też zmiany ekonomiczne i społeczne. Program kosztować ma 14,5 mln zł. Projekt będzie realizowany do 2020 roku. W tym roku ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie dokumentacji i przebudowę kamienic.

 

Rewitalizacja Placu Wolności - aleja kasztanowaRewitalizacja Placu Wolności

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl