Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Trwa rewitalizacja placu WolnościPlac Wolności zyskuje nowe oblicze. Dobiegają końca prace instalacyjne, układana jest kostka w parkowych alejkach a postument, na którym stanie posąg marszałka Piłsudskiego jest już wylany. Za kilka miesięcy bełchatowianie będą mogli już korzystać z nowoczesnej przestrzeni w centrum miasta.

 

Rozpoczęta w marcu przebudowa historycznego Placu Wolności przebiega zgodnie z harmonogramem. Wykonawca, bełchatowska firma BINŻ, zakończył już większość prac instalacyjnych. Mowa tu o sieci wodociągowej do przyłączenia fontanny i zdroju ulicznego oraz kanalizacji deszczowej. Rozłożony jest także cały system nawadniania. Gotowe są już również przyłącza energetyczne oraz okablowania: światłowodowe pod monitoring, zasilające latarnie oraz do oświetlenia akcentowego (chodzi o reflektory, które będą rozjaśniać elementy małej architektury).

 

Obecnie układana jest kostka granitowa w części od strony ulic Piłsudskiego oraz w chodniku bocznym w kierunku Szkoły Muzycznej. W miejscu, gdzie stanąć ma posąg Marszała Józefa Piłsudskiego, zamontowano już postument, a wokół niego wylano żelbetowe ławy. W sumie na Placu Wolności będzie sześć takich siedzisk, każde o długości 10 metrów – dwa przy posągu i cztery wokół fontanny, której niecka jest właśnie wylewana z betonu.

 

Na Placu Wolności pojawi się także nowa zieleń. Pierwszym etapem przebudowy była wycinka martwych, umierających i zagrażających bezpieczeństwu drzew oraz krzewów, wykarczowane zostały także odrosty korzeniowe. Pozostałe drzewa poddano zabiegom sanitarnym i pielęgnacyjnym. Teraz posadzonych zostanie 636 drzew liściastych, m.in. kasztanowca czerwonego, buka pospolitego i grabu pospolitego. Wsadzonych ma także zostać 1442 krzewów liściastych (m.in. berberysy, trzmielina, tawuła japońska), pojawią się trawy ozdobne i rośliny bylinowe.

 

Plac Wolności nabiera nowego kształtu

 

Przebudowa Placu Wolności to początek rewitalizacji śródmieścia, na którą miasto dostało ponad 9 mln złotych dotacji z Unii Europejskiej. Będzie to miejsce zielone - z drzewami, krzewami i kwiatami. Fontanna, plac zabaw, mini siłownia i kawiarniany ogródek z pewnością będą zachęcać mieszkańców do odwiedzania tej części Bełchatowa. Zgodnie z umową, prace powinny zakończyć się w grudniu, jak jednak przekonuje wykonawca, część placu ma być gotowa w listopadzie. Podczas głównych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada na Placu Wolności odsłonięty ma zostać bowiem posąg Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

AP

 

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl