Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się prace na placu Wolności. Zaniedbany i nieco zapomniany park stać się może miejscem chętnie odwiedzanym przez bełchatowian.

 

Fontanna będzie liczyć ponad 20 metrów i znajdzie się w centralnym miejscu placu Wolności. Od strony pl. Narutowicza stanie postument z figurą marszałka Józefa Piłsudskiego, w przeciwnym końcu umiejscowiony będzie muzyczny plac zabaw i siłownia pod chmurką.  Będzie też miejsce na scenę plenerową i kawiarniane ogródki. Całość uzupełnią drewniane i stylowe tzw. elementy małej architektury, m.in. ławeczki, stoliki, pergole. To pomysł na zmianę placu Wolności z miejsca zapomnianego i nieco wstydliwego w przyjazne bełchatowianom.

 

 

 

 

Miasto dostało już pozwolenie na budowę i szykuje się do ogłoszenia przetargu. Inwestycja potrwa dwa lata. W tym roku przeprowadzone zostaną przede wszystkim prace ziemne, związane m.in. z porządkowaniem terenu, budową sieci kanalizacji, nawodnienia, oświetlenia. W przyszłym roku planowane są nasadzenia, budowa elementów architektonicznych i figury Józefa Piłsudskiego. Szacowany koszt rewitalizacji to ponad 6 mln zł.

 

- Plac Wolności to zaniedbana, a przecież bardzo ważna część miasta – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. – Chcemy, aby plac był przyjazny dla rodzin, stał się miejscem odpoczynku i organizowania uroczystości patriotycznych.

 

Plac podzielony zostanie na trzy strefy. Sercem tej patriotycznej, położonej od strony pl. Narutowicza, będzie postument z postacią marszałka. Jego odsłonięcie, planowane na przyszły rok, upamiętni setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To także nawiązanie do historii Bełchatowa. Przed wojną plac nosił nazwę Nowy Rynek, a od 1935 roku Józefa Piłsudskiego. Obecny pomnik Adama Mickiewicza zostanie przeniesiony na ul. Edwardów, gdzie mieści się III LO, noszące imię wieszcza.

 

Po drugiej stronie, przy ulicy 19 stycznia, umieszczony zostanie głaz poświęcony prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Na granitowej bryle znajdą się nazwiska prezydenta oraz ofiar katastrofy smoleńskiej.

Do centralnej części placu poprowadzi aleja wysadzona czerwonymi kasztanowcami. To przestrzeń przeznaczona m.in. na spotkania  i imprezy kulturalne. Będzie tu m.in. pergola z płóciennym zadaszeniem i miejsce na scenę plenerową oraz kawiarniane ogródki.  W pobliżu wybudowana zostanie fontanna otoczona kamiennymi ławami. W kolejnej części placu powstanie miejsce dla dzieci. Wyposażanie placu zabaw to urządzenia akustyczne, związane z położoną w pobliżu szkołą muzyczną. W tej części powstanie też minisiłownia i zielony labirynt.

 

Plac ma stać się miejscem przyjaznym mieszkańcom, także ze względu na zieleń. A jego reprezentacyjny charakter podkreślać będą elementy nawiązujące do symboliki Bełchatowa, czyli znanego jabłuszka i tablice mówiące o miastach partnerskich. Całość dopełni efektowne oświetlenie. Podświetlone będą m.in.: postument z postacią Józefa Piłsudskiego, fontanna, pergole. Zamontowany też zostanie monitoring.

 

 

Śródmieście jak nowe

Plac Wolności to jeden z projektów w ramach rewitalizacji śródmieścia, która ma nie tylko wymiar estetyczny, ale przede wszystkim jest działaniem na rzecz mieszkańców i przywracaniem zapomnianych rejonów do aktywnego gospodarczo życia. Program obejmuje m.in. remont dziesięć kamienic w najstarszej części Bełchatowa i wiele działań pomocowych dla mieszkańców. Całość unijnego projektu oszacowana jest na 14 mln 600 tys. zł, miasto ma szansę dostać z Unii 85 proc. kosztów kwalifikowanych, to około 9,5 mln zł. Bełchatów był jednym z pierwszych miast, które uchwaliły gminny program rewitalizacji w województwie.

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl