Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Zakończyła się rewitalizacja Placu Wolności

Plac Wolności z muzycznym miejscem zabaw dla najmłodszych, barwną fontanną i marszałkiem Piłsudskim jest już gotowy. Do spędzania wolnego czasu właśnie w tym miejscu zachęcają także kawiarniane ogródki, minisiłownia i nasadzenia ozdabiające plac.

 

 - Po dziesięciu miesiącach intensywnej pracy oddajemy w ręce mieszkańców zrewitalizowany Plac Wolności. Myślę, że będzie to jedno z piękniejszych miejsc w naszym mieście – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. A pracy było sporo, bo oprócz tych widocznych gołym okiem wykonawca – bełchatowska firma Binż, wiele do zrobienia miał także pod ziemią. Mowa o położeniu kanalizacji deszczowej i sieci wodociągowej, które były niezbędne do  przyłączenia fontanny oraz zdroju ulicznego. Montażu systemu nawadniania, a także światłowodu pod monitoring oraz przyłączy energetycznych pod latarnie i oświetlenie punktowe, m.in. reflektory rozjaśniające małą architekturę.

 

Plac Wolności podzielny został na trzy części. Pierwszą, mowa o strefie położonej od strony placu Narutowicza i umownie nazwanej patriotyczną, mieszkańcy mogli zobaczyć już w listopadzie. To właśnie tam stanął postument Marszałka Józefa Piłsudskiego, który został odsłonięty w tegoroczne Święto Niepodległości.

 

Część centralna, przeznaczona m.in. na spotkania i imprezy kulturalne, to fontanna otoczona kamiennymi ławami, pergola z zadaszeniem, miejsce na scenę plenerową oraz kawiarniane ogródki. A prowadzi do niej aleja z czerwonymi kasztanowcami. Ostatnia ze stref na pewno spodoba się najmłodszym, bo to plac zabaw z bębenkami, cymbałkami, dzwonkami i ławą przypominającą pianino. Takie wyposażenie nie jest przypadkowe – nawiązuje do położonej w pobliżu szkoły muzycznej. W tej części jest także mini siłownia zewnętrzna m.in. z orbitrekiem i rowerkiem. Wszystko dopełnia mała architektura – siedziska, kładka nad granitową fontanną, pergole, stoliki, a także nowa zieleń.

 

- Fontanna ma zamontowane urządzenia, które pozwalają na programowanie efektów świetlnych wgrywanych w jej mechanizm zgodnie z wolą i upodobaniami podkreśla Adam Marszał, prezes spółki Binż. – Fontanna jest gotowa, technicznie oddana do użytku. Jednak, aby ją uruchomić i zobaczyć grę świateł oraz wody musimy poczekać na cieplejsze temperaturypodsumowuje Marszał.  

 

Na Placu Wolności posadzono ponad 600 drzew liściastych, m.in. kasztanowca czerwonego, buka pospolitego i grabu pospolitego. Do tego 50 krzewów iglastych, blisko 1,5 tysiąca liściastych, m.in. berberysów, trzemielina, tawuły japońskiej i prawie 3 tys. roślin pnących, traw ozdobnych, roślin cebulowych i bylinowych.

 

- Były głosy sprzeciwu związane z wycinką drzew, ale pamiętajmy o tym, że zostało w tym miejscu posadzonych ponad sześćset nowych drzew i około 2 tysięcy krzewów iglastych oraz liściastych. Z wielką skrupulatnością zadbaliśmy o zieleń w tym miejscu – dodaje prezydent Mariola Czechowska.

 

Przebudowa Placu Wolności kosztowała w sumie ponad 7,6 mln zł i jest pierwszą częścią rewitalizacji śródmieścia, która potrwa do 2020 roku. Pod koniec wakacji ma się rozpocząć remont dziesięciu miejskich kamienic. Mowa o tzw. Kamienicach Tkaczy położonych m.in. przy ul. Pabianickiej, Sienkiewicza, Kaczyńskiczh czy Bawełnianej. Planowana jest jeszcze przebudowa i rozbudowa budynku przy Placu Wolności 10, w którym ma powstać Centrum Współpracy i Inicjatyw Społecznych. Cała rewitalizacja śródmieścia ma kosztować ponad 16 mln zł, a dofinansowanie unijne to ponad 9 mln zł i zakończy się w 2020 roku.

 

- W planach jest jeszcze jedna ważna inwestycja związana ze śródmieściem. Mowa o przebudowie ul. Kwiatowej na odcinku od ronda do skrzyżowania z ulicą 1 Maja. Będzie to duże zadanie i pochłonie sporo pieniędzy, ale inwestycję trzeba zrealizować w najbliższym czasie – podsumowuje prezydent Czechowska.

 

 

 

AD-A

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl