Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 

pl.Wolnosci 2170

Już w styczniu będzie można spacerować po odnowionym Placu Wolności. Wykonawca inwestycji zgłosił właśnie zakończenie prac, teraz ruszą procedury odbiorowe. Rewitalizacja Placu Wolności, która kosztowała miasto ponad 7,6 mln zł to jedna z kluczowych inwestycji tego roku. Trwała w sumie dziesięć miesięcy, roboty ruszyły bowiem w marcu.

 

Wykonawca – bełchatowska firma Binż, na przebudowę placu czas miała do 28 grudnia. A pracy było sporo, bo oprócz tych widocznych gołym okiem wiele do zrobienia było także pod ziemią. Mowa o położeniu kanalizacji deszczowej i sieci wodociągowej, które były niezbędne do  przyłączenia fontanny oraz zdroju ulicznego. Montażu systemu nawadniania, a także światłowodu pod monitoring oraz przyłączy energetycznych pod latarnie i oświetlenie punktowe, m.in. reflektory rozjaśniające małą architekturę.

 

Plac Wolności podzielny został na trzy części. Pierwszą, mowa o strefie położonej od strony placu Narutowicza i umownie nazwanej patriotyczną, mieszkańcy mogli zobaczyć już w listopadzie. To właśnie tam stanął postument Marszałka Józefa Piłsudskiego, który został odsłonięty w tegoroczne Święto Niepodległości. Część centralna, przeznaczona m.in. na spotkania i imprezy kulturalne, to fontanna otoczona kamiennymi ławami, pergola z zadaszeniem, miejsce na scenę plenerową oraz kawiarniane ogródki. Ostatnia ze stref na pewno spodoba się najmłodszym, bo to plac zabaw z bębenkami, cymbałkami, dzwonkami i ławą przypominającą pianino. Takie wyposażenie nie jest przypadkowe – nawiązują do położonej w pobliżu szkoły muzycznej. W tej części jest także mini siłownia zewnętrzna n.in. z orbitrekiem i rowerkiem. Wszystko dopełnia mała architektura – siedziska, kładka nad granitową fontanną, pergole, stoliki, a także nowa zieleń. Na Placu Wolności posadzono ponad 600 drzew liściastych, m.in. kasztanowca czerwonego, buka pospolitego i grabu pospolitego. Do tego 50 krzewów iglastych, blisko 1,5 tysiąca liściastych, m.in. berberysów, trzemielina, tawuły japońskiej i prawie 3 tys. roślin pnących, trwa ozdobnych, roślin cebulowych i bylinowych.

 

Przebudowa Placu Wolności to pierwsze z trzech zadań, jakie wchodzą w projekt rewitalizacji śródmieścia. Inwestycja kosztowała miasto ponad 7,6 mln zł. Kolejne 6,3 mln zł pochłonie przebudowa Kamienicy Tkaczy, których remont rozpocznie się w przyszłym roku. Mowa o 10 miejskich kamienicach przy ul. Pabianickiej 25, ul. Pabianickiej 33, ul. Sienkiewicza 3, ul. Sienkiewicza 17, ul. Piłsudskiego 22, ul. Lecha i Marii Kaczyńskich 6, Plac Narutowicza 16, Plac Narutowicza 10, ul. Bawełniana 15, Plac Wolności 21. Ostatnią – trzecią częścią jest przebudowa i rozbudowa budynku przy Placu Wolności 10, w którym ma powstać Centrum Współpracy i Inicjatyw Społecznych.

 

W sumie rewitalizacja śródmieścia ma kosztować 14,5 mln zł. Bełchatów pozyskał jednak dofinansowanie – mowa o ponad 9 mln zł z Unii Europejskiej. Projekt ma być realizowany do 2020 roku.

Przebduowa Placu Wolności to jedno z zadań reiwtalizacji śródmieścia

Rewitalizacja Placu Wolności na finiszu

Rewitalizacj Placu Wolności dobiega końca

Na Placu Wolności stoi postument Marszałka Piłsudskiego

 

 

AD-A

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl