Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Plac Wolności będzie miejscem zielonym - z drzewami, krzewami i kwiatami. Fontanna, plac zabaw, minisiłownia i kawiarniany ogródek mają zachęcić mieszkańców do odwiedzania tego, potocznie dziś nazywanego ,,parkiem żula”, miejsca. Chodzi też o jego gospodarcze ożywienie. Rewitalizacja placu rozpocznie się pod koniec lata. Projekt wykorzystuje historyczny i przyrodniczy potencjał tego miejsca.

 

- Powstanie atrakcyjny, zielony teren w sercu miasta – mówi Ireneusz Owczarek, wiceprezydent Bełchatowa. - Potoczna nazwa parku jasno wskazuje, kto najczęściej z tego miejsca korzysta i nie przynosi to bełchatowianom chluby, ani nie zachęca do odwiedzania. Chcemy to zmienić.

 

Jak dodaje, krytyczne głosy, jakie się ostatnio pojawiły wokół projektu,  być może wynikają z porównań z rewitalizacją placu Narutowicza i obawami, że będzie dużo kostki i betonu, a mało zieleni. – Zapewniam, że tak się nie stanie – mówi Ireneusz Owczarek, wiceprezydent Bełchatowa. - Usunięcie niektórych drzew – ze względu na ich zły stan i zagrożenie – będzie konieczne, ale będzie jednocześnie bardzo dużo nowych nasadzeń, a kilkadziesiąt drzew zostanie poddanych zabiegom pielęgnacyjnym i sanitarnym.

 

Wiceprezydent podkreśla, że ważnym elementem projektu rewitalizacji jest posąg marszałka Józefa Piłsudskiego, który stanie w części patriotycznej i będzie nawiązaniem do historii placu Wolności.

Sięga ona znacznie dalej niż ostatnie kilkadziesiąt lat. Przed wojną plac nosił nazwę Nowy Rynek i to tutaj mieścił się urząd miasta. W 1935 roku, 4 dni po śmierci Piłsudskiego, Rada Miejska zdecydowała, że dzisiejszy plac Wolności będzie nosić nazwę marszałka Piłsudskiego i przeznaczyła nawet 100 zł na kopiec. Piłsudski w 1926 roku otrzymał pierwszy tytuł honorowego obywatela Bełchatowa i jedyny przyznany w przedwojennym okresie. Plac nosił imię Piłsudskiego do 1949 roku, kiedy to stał się placem Wolności.

 

Obecny na placu od lat 80. pomnik Adama Mickiewicza trafi w godne miejsce. Stanie przy ul. Edwardów w pobliżu szkoły, gdzie funkcjonuje III LO, które nosi imię wieszcza.

 

Małgorzata Milecka, prof. architektury krajobrazu z uprawnieniami konserwatorskimi do projektowania zabytkowej zieleni, pod której okiem powstał projekt, pisze, że pod względem przyrodniczym i krajobrazowym plac Wolności to bardzo wartościowy teren z uwagi na położenie w historycznym centrum miasta oraz istniejące zadrzewienie.

 

Ważną częścią projektu  jest właśnie kwestia gospodarki drzewostanem, która poprzedziła szczegółowa inwentaryzacja dendrologiczna. Wykazała ona, że konieczne będzie wycinka drzew martwych, umierających, zagrażających bezpieczeństwu oraz mało wartościowych, a także karczowanie odrostów korzeniowych i zabiegi sanitarne. Pozostałe drzewa będą poddane zabiegom pielęgnacyjno-sanitarnym (prześwietlającym, sanitarnym, korygującym), które spowodują utrzymanie drzewostanu we właściwym stanie zdrowotnym lub przywrócenie do takiego stanu w przypadku choroby. Projekt przewiduje zabezpieczenie przed zniszczeniem, należyte utrzymanie i pielęgnowanie roślin, a także liczne nasadzenia, łącznie z kolekcjami roślin ozdobnych.

 

Nowoczesna miejska przestrzeń pełni dziś różne funkcje i odpowiada różnym potrzebom mieszkańców. Tak ma być także w tym wypadku. Od miejsc, które pozwalają odpocząć, po te pełniące funkcje kulturalne i patriotyczne.

 

Plac podzielony zostanie na trzy strefy. W patriotycznej, położonej od strony pl. Narutowicza, będzie postument marszałka. Jego odsłonięcie, planowane na przyszły rok, upamiętni setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po drugiej stronie, przy ulicy 19 stycznia, umieszczony zostanie głaz poświęcony prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Na granitowej bryle znajdą się nazwiska: prezydenta Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy smoleńskiej.

 

Do centralnej części placu poprowadzi aleja wysadzona czerwonymi kasztanowcami. Będzie tu można organizować spotkania  i imprezy kulturalne. Będzie tu m.in. pergola z płóciennym zadaszeniem i miejsce na scenę plenerową oraz kawiarniane ogródki.  W pobliżu wybudowana zostanie fontanna otoczona kamiennymi ławami. W kolejnej części placu powstanie miejsce dla dzieci. Wyposażanie placu zabaw to urządzenia akustyczne, związane z położoną w pobliżu szkołą muzyczną. W tej części powstanie też minisiłownia i zielony labirynt.

 

Miasto ma pozytywną opinię Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi, z której wynika, że opracowana dokumentacja projektowa nie naruszy chronionych elementów układu przestrzennego miasta.

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl