Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Pomnik Adama Mickiewicza jest już na swoim nowym miejscu. Monument stanął przy III Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Edwardów, a jego oficjalne odsłonięcie nastąpi 21 października, w dwudziestą rocznicę powstania szkoły noszącej imię wieszcza.


,,Nauką i pieniędzmi drudzy Cię wzbogacą, mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą.” - te słowa Adama Mickiewicza pojawią się na ścianie budynku, tuż nad pomnikiem. Jak mówi wiceprezydent Bełchatowa, Ireneusz Owczarek, wybór miejsca, do którego został przeniesiony pomnik poety, nie był przypadkowy. -  To skwer przy III LO, które nosi imię poety. Pomnik doda szkole prestiżu, będzie też bardziej wyeksponowany.

 

Małgorzata Załęczna, wicedyrektor placówki jest przekonana, że pomnik Adama Mickiewicza  pomoże w budowaniu tożsamości szkoły w tym miejscu.  - Wiele osób wciąż kojarzy nas z ul. Czyżewskiego, a chcielibyśmy, aby kolejne roczniki poczuły, że ,,Mickiewicz” to ul. Edwardów.

 


Przypomnijmy, że historia bełchatowskiego pomnika największego polskiego poety zaczęła się w 1955 roku, czyli w setną rocznicę śmierci Adama Mickiewicza. Wtedy na dawnym postumencie pomnika upamiętniającego żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej oraz walczących o niepodległość ojczyzny wbudowano tablicę poświęconą wieszczowi. W latach 80. postument zburzono. Popiersie Mickiewicza, stojące na cokole w parku miejskim na Placu Wolności postawiono w 1988 roku (w 70 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości).


Pomnik został przeniesiony w związku z rewitalizacją placu Wolności (TUTAJ), wcześniej został gruntownie umyty i odświeżony. Teraz swoi już na swoim nowym miejscu, które zostanie odpowiednio zaaranżowane. Wokół pomnika zostaną posadzone krzewy, wymieniona zostanie kostka brukowa. Prace są mocno zaawansowane, tak, aby 21 października pomnik mógł zostać odsłonięty. Na ten dzień zaplanowano uroczyste obchody dwudziestolecia istnienia III Liceum Ogólnokształcącego. Szkoła przygotowuje z tej okazji wystawy: o historii liceum oraz ,,Mickiewicz w obrazach”.


Niedaleko miejsca, gdzie od niemal trzydziestu lat stał pomnik Mickiewicza, wkrótce pojawi się posąg Józefa Piłsudskiego. Ma zostać odsłonięty 11 listopada 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl