Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 

11 listopad Piłsudski 2305Marszałek Józef Piłsudski był jednym z bohaterów bełchatowskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada bełchatowianie tłumnie przemaszerowali ulicami miasta w biało-czerwonym pochodzie, po czym zgromadzili się na Placu Wolności, wokół posągu Marszałka.

 

Obchody stulecia niepodległości Polski rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem żołnierzy i ochotników POW przy parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bełchatowie. Hołd poległym w walkach o wolność Polski oddali parlamentarzyści, władze samorządowe oraz przedstawiciele organizacji politycznych i pozarządowych.


W samo południe, tuż przed uroczystą mszą św. w intencji ojczyzny, w ogrodach przy kościele farnym bełchatowianie odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Podczas homilii wspominano nie tylko tych, których nazywamy ojcami niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, ale również powstańców, żołnierzy, ochotników, bo to też dzięki nim Polska stała się wolną wśród wolnych, równą wśród równych.


Po mszy bełchatowianie wzięli udział w niecodziennym, biało-czerwonym marszu. Idąc ulicami Kościuszki, Pabianicką, Bawełnianą, Piłsudskiego, doszli aż do Placu Wolności, gdzie w zrewitalizowanej już patriotycznej części parku odsłonięto posąg Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Z granitowego cokołu spogląda już na nas wykuta w brązie postać Marszałka w galowym mundurze, wspartego o szablę. Choć rzeźba mierzy 2,2 metra, wygląda jakby była naturalnej wielkości. Fundusze na to przedsięwzięcie zbierał, utworzony w czerwcu 2017 roku, Społeczny Komitet Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego.


Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Honorowy Obywatel Miasta Bełchatowa Tomasz Trawiński oraz Zasłużony dla Miasta Bełchatowa Marian Wójcik.


- Szanowni Państwo, dzisiejsza uroczystość to symboliczny powrót Marszalka Józefa Piłsudskiego do naszego miasta. Niech ta postać tu, na Placu Wolności, pozwoli nam i kolejnym pokoleniom nigdy nie zapomnieć o tym, jak dla teraźniejszości i przyszłości ważna jest przeszłość – powiedziała podczas uroczystości Mariola Czechowska, prezydent miasta.


Prezydent wyraziła również nadzieję, że postać Marszałka Józefa Piłsudskiego – pierwszego Honorowego Obywatela Miasta Bełchatowa – przypominać nam też będzie o uniwersalnych wartościach, takich jak: miłości ojczyzny, sprawiedliwości społecznej, patriotyzmie i wolności.
Na koniec Mariola Czechowska, prezydent miasta, podziękowała zarówno mieszkańcom, którzy w różnej formie pomogli w budowie posągu, jak i obecnym na uroczystościach artystom z węgierskiego miasta partnerskiego Csongrád, autorom rzeźby Marszałka.

 

-Szanowni Państwo, razem budowaliśmy posąg, tak jak razem budujemy nasze miasto i jego historię - podsumowała Mariola Czechowska, prezydent miasta.


Podczas uroczystości głos zabrali również zaproszeni goście. Następnie prezydent miasta Mariola Czechowska w towarzystwie Tomasza Trawińskiego i Mariana Wójcika, a także parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych złożyli pod posągiem kwiaty. Był też czas na śpiewanie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie miejskiej orkiestry oraz pamiątkowe fotografie.


Przypomnijmy, że do tego wyjątkowego jubileuszu Bełchatów przygotowywał się przez cały rok. Organizowano patriotyczne koncerty, pikniki, rekonstrukcje historyczne, wystawy, a także rozmaite wydarzenia kulturalne i sportowe.


KZB

 

 

 

Bełchatowianie tłumnie przybyli na Plac Wolności.

Przecięcia wstgi dokonali Tomasz Trawiński i Marian Wójcik

Najstarsi mieszkańcy miasta odslonili posąg Marszałka

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl