Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Miasto otrzyma dodatkowe pieniądze na rewitalizację śródmieścia. Do Bełchatowa trafi w sumie blisko 6 mln zł unijnych środków, czyli o 1,5 mln zł więcej niż pierwotnie zakładał łódzki Urząd Marszałkowski. Do magistratu dotarły właśnie nowe wiadomości w sprawie unijnego dofinansowania na rewitalizację śródmieścia. Na wspomnianą inwestycję miasto otrzyma blisko 6 mln zł. To kwota o prawie 1,5 mln zł wyższa niż ta, o której mówiono jeszcze kilka tygodni temu.

 

– To bardzo dobra informacja. Każde środki zewnętrzne to ogromne odciążenie dla miejskiego budżetu – szczególnie przy tak dużych inwestycjach. Mam nadzieję, iż w przyszłości kwota dofinansowania wzrośnie do 9 mln zł, czyli do puli o którą wnioskowaliśmy – mówi Ireneusz Owczarek, wiceprezydent Bełchatowa. Cała inwestycja wyceniana jest na 14 mln 600 tys. zł.

 

Wszystko zależy od tego, czy poszczególne miasta realizując swoje projekty wypracują oszczędności. Wszystkie nie wykorzystane środki wracają do województwa, które ponownie dzieli je na projekty, jakie nie uzyskały pełnego dofinansowania. Jest więc szansa, że po zakończeniu realizacji projektu pieniądze wrócą do Bełchatowa.

 

Rewitalizacja śródmieścia podzielona jest na kilka zadań. Przebudowa placu Wolności, to pierwsza z inwestycji. Miasto szuka właśnie firmy, która podejmie się jego modernizacji. Zakres prac, jaki czeka na wykonawcę jest duży. Obejmuje on roboty ziemne, czyli budowę przyłączy m.in. wodociągowego, kanalizacji sanitarnej, gazowej oraz tak zwanej „deszczówki” i instalacji nawadniającej. Ma być jeszcze położona sieć elektryczna dzięki temu oświetlony będzie nie tylko cały teren, ale także fontanna i inne elementy.  

 

Kolejne prace związane są już z samym wyglądem placu Wolności. Począwszy od ułożenia nowej nawierzchni parkowej, przez nasadzenia nowych krzewów i drzew, po budowę małej architektury. Mowa tu m.in. o fontannie, urządzeniach do zabaw i ćwiczeń, placykach wypoczynkowych czy stojakach na rowery.

 

W efekcie zrewitalizowany plac Wolności będzie miał trzy strefy. Pierwsza z nich, 

położona od strony placu Narutowicza, nazywana jest patriotyczną. Będzie w niej bowiem ustawiony postument marszałka Józefa Piłsudskiego, zaś po drugiej stronie – przy ul. Marii i Lecha Kaczyńskich (dawna ul. 19 stycznia), zostanie umieszczony głaz poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej. Aleja z czerwonymi kasztanowcami połączy ją z centralną częścią placu. Swoje miejsce znajdzie tu m.in. pergola z płóciennym zadaszeniem, plenerowa scena, kawiarnie i ogródki. W pobliżu będzie też wybudowana fontanna, którą otoczą kamienne ławki. Centralna część placu Wolności będzie więc doskonałym miejscem na spotkania czy imprezy kulturalne. Kolejna strefa przeznaczona jest dla dzieci. Powstanie w niej bowiem plac zabaw, minisiłownia i zielony labirynt.

 

Wszystko ma być gotowe w grudniu 2018 roku. Zanim jednak ruszy rewitalizacja placu Wolności miasto musi znaleźć wykonawcę inwestycji. Do 17 października magistrat czeka na oferty wykonawców. Można je składać do godz. 10:00 w urzędzie miasta przy ul. Kościuszki 1.

 

Oprócz przebudowy placu Wolności miasto wyremontuje też dziesięć kamienic położonych w najstarszej części Bełchatowa. Dziś mieszka w nich blisko 230 osób. Przewidziana jest też przebudowa, nadbudowa i rozbudowa budynku przy Placu Wolności 10. Powstanie tam Centrum Współpracy i Inicjatyw Społecznych m.in. z salą warsztatów kulinarnych i miejscem pod gastronomię. Projekt będzie realizowany do 2020 roku. 

 

 

AD-A

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl