Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Ruszył miejski program wymiany źródeł ciepła. Dotacje sięgają nawet 5 tys. złotychRuszył miejski program wymiany źródeł ciepła. Dotacje sięgają nawet 5 tys. złotych

 

Kilkadziesiąt osób może skorzystać z miejskiego dofinansowania do zmiany źródła ciepła. W 2018 roku Rada Miejska przyjęła uchwałę, na mocy której bełchatowianie, którzy zdecydują się na wymianę pieca starej generacji na nowy mogą liczyć na zwrot kosztów sięgający nawet na 5 tys. zł. Program jest jednym z ważniejszych elementów miejskiej polityki antysmogowej.

 

Mieszkańcy, którzy myślą o tym, aby stare i nieefektywne źródła ciepła opalane paliwem stałym zamienić np. na piec gazowy, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej czy zamontować odnawialnych źródeł energii mogą składać wnioski do Wydziału Rozwoju Miasta bełchatowskiego magistratu. Pierwsze wnioski już wpływają. Środki zabezpieczone z budżecie miasta, tj. 200 tys. złotych, pozwolą na dofinansowanie w 2019 roku czterdziestu tego tego typu inwestycji. W 2020 roku na ten cel zabezpieczonych zostało kolejnych 100 tys. zł, co oznacza, że z dofinansowania skorzystać będzie mogło kolejnych 20 osób bełchatowian.

 

Warunki, jakie należy spełnić, by móc ubiegać się o dotację, nie są skomplikowane. - Przede wszystkim trzeba być właścicielem nieruchomości, w której będzie przeprowadzona wymiana źródła ciepła. Poza tym planowane źródło ciepła powinno być zgodne z zapisami regulaminu naszego programu, czyli musi być ekologiczne. Nasz główny cel to bowiem ograniczenie smogu i emisji szkodliwych pyłów PM 2,5 i PM 10 w bełchatowskim powietrzu – tłumaczy Marcin Nowak, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i dodaje, że równie ważne jest, by w lokalu nie było zainstalowane drugie źródło ciepła, np. kocioł na olej czy kominek z płaszczem wodnym.

 

Dofinansowanie w miejskim programie wymiany pieców mogą pozyskać osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a także przedsiębiorcy. Jeśli wnioskodawca spełni wszystkie wymogi, może liczyć nawet na 5 tys. wsparcia, jeśli natomiast poniesione przez niego koszty nie przekroczą tej kwoty – wówczas wysokość dofinansowania będzie równa kwocie wydanej na inwestycję.

 Przypomnijmy, że w poprzednim roku miasto otrzymało dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach PONE, czyli Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Mowa tu o kwocie 1 mln 116 tys. 458 złotych. Było to stuprocentowe dofinansowanie, o jakie wnioskowały władze Bełchatowa. Z programu skorzystało 154 mieszkańców Bełchatowa.


Bełchatów skutecznie walczy ze smogiem


Bełchatów podejmuje intensywne działania, mające na celu znaczną poprawę czystości powietrza i zadbanie o nasze środowisko. Należą do nich chociażby montaż elektrofiltrów kominowych, rozbudowa sieci PEC (niemal 90 proc. terenu Bełchatowa jest pokrytych miejską siecią ciepłowniczą), docieplanie budynków komunalnych oraz użyteczności publicznej, zakup autobusów niskoemisyjnych, czy też akcje edukacyjne wśród dzieci i młodzieży.

 

W 2018 roku miasto zorganizowało wspólnie z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej i innymi spółkami akcję „Stop Smog. Oddech dla Bełchatowa”, i podobna będzie przeprowadzona także w obecnym roku.

 

Jednym z ważniejszych elementów walki o czystsze powietrze w Bełchatowie jest z pewnością modernizacja taboru komunikacji miejskiej. Latem do Bełchatowa powinny przyjechać nowe pojazdy. Zgodnie z umową firma Solaris dostarczy trzy autobusy elektryczne i trzy spalinowe z surową normą spalin Euro 6.

 

Bełchatów jest jednym z pierwszych polskich miast, w którym zamontowane zostały elektrofiltry kominowe. Dziesięć urządzeń, które już działają w dwóch miejskich kamienicach (Pabianicka 25 i plac Narutowicza 16 ) są nie tylko łatwe w obsłudze, ale przede wszystkim skuteczne. Na montaż elektrofiltrów w budżecie miasta zabezpieczonych jest 50 tys. złotych, a koszt jednego to 4 tys. 250 złotych.

 

Walka ze smogiem to także termomodernizacja budynków komunalnych. W 2017 roku nowe oblicze zyskał Felek przy ul. Czaplinieckiej. Budynek został ocieplony budynku, pokryto dach, założono nowe zawory termostatyczne i panele fotowoltaiczne. Remont kosztował około 3 mln 800 tys. zł, z czego blisko 3 mln zł miasto pozyskało z UE. Do 2020 roku wyremontowana zostania „Odra” (blisko 5 mln unijnej dotacji). Planowa jest wymiana okien oraz drzwi, termomodernizacja stropodachu, modernizacja instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania i wodnej.

 

Miasto prowadzi także szeroko zakrojoną edukację ekologiczną. Na realizację kolejnego projektu miasto pozyskało dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi. Działania, jakie będą prowadzone w ramach projektu „Edukacja ekologiczna mieszkańców Bełchatowa” będą różnorodne – od organizowania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu po montaż ogólnodostępnego zdroju ulicznego. W pierwszej połowie 2019 roku na placu Narutowicza stanie uliczne „poidełko”, z którego korzystać będą mogli mieszkańcy i ich czworonożni pupile. Cały projekt ma kosztować 89 tys. 850 złotych, a przyznana dotacja do 79 tys. 290 zł.

 

AP

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl