Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

W 2019 roku magistrat wydał 170 tys. na dopłaty do wymiany źródeł ciepła, w tym roku w budżecie na ten cel zabezpieczono 205 tys. złW 2019 roku magistrat wydał 170 tys. na dopłaty do wymiany źródeł ciepła, w tym roku w budżecie na ten cel zabezpieczono 205 tys. zł

 

Bełchatowianie, którzy wymienią stary piec na nowy mogą liczyć nawet na 5 tys. złotych zwrotu kosztów inwestycji. Są jeszcze wolne miejsca w ramach miejskiego programu antysmogowego. By otrzymać dofinansowanie nowe źródło ciepła musi zostać zainstalowane do końca 2020 roku.

 

 

Poprawa czystości powietrza i troska o środowisko to jeden z ważniejszych obszarów działań magistratu. Działania proekologiczne prowadzone są wielotorowo i, co najważniejsze, kierowane są do wszystkich grup mieszkańców. Jednym z głównych elementów polityki antysmogowejdopłaty do wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne. W 2019 roku z takiej możliwości skorzystały 34 osoby, które otrzymały nawet 5 tys. zł zwrotów kosztów inwestycji, co łącznie wyniosło magistrat 170 tys. zł. W budżecie na 2020 rok na ten cel zabezpieczono 205 tys. zł.

 

Są jeszcze wolne miejsca. Mieszkańcy, którzy planują w tym roku swój stary piec opalany paliwem stałym zamienić np. na piec gazowy, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej lub zamontować odnawialne źródło energii, mogą składać wnioski o dopłatę w Wydziale Rozwoju Miasta. Warunki, jakie należy spełnić, by móc ubiegać się o dotację, nie są skomplikowane. - Przede wszystkim trzeba być właścicielem nieruchomości, w której będzie przeprowadzona wymiana pieca. Poza tym planowane źródło ciepła powinno być zgodne z zapisami regulaminu programu, czyli musi być ekologiczne. Nasz główny cel to bowiem ograniczenie smogu i emisji szkodliwych pyłów PM 2,5 i PM 10 w bełchatowskim powietrzu – tłumaczy Marcin Nowak, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta bełchatowskiego magistratu i dodaje, że równie ważne jest, by w lokalu nie było zainstalowane drugie źródło ciepła, np. kocioł na olej czy kominek z płaszczem wodnym.

 

Dofinansowanie w miejskim programie wymiany pieców mogą otrzymać osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a także przedsiębiorcy. Jeśli wnioskodawca spełni wszystkie wymogi, może liczyć nawet na 5 tys. wsparcia, jeśli natomiast poniesione przez niego koszty nie przekroczą tej kwoty – wówczas wysokość dofinansowania będzie równa kwocie wydanej na inwestycję.


AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl