Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Znaki drogowe na tablicach oklejonych folią fluorescencyjną ustawione zostały m.in. na ul. Czyżewskiego

 Miasto sięga po kolejny pomysł na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Na pięciu pasach wymienione zostało oznakowanie. Nowe znaki umieszczone są na tablicach fluorescencyjnych, dzięki czemu sąone  jeszcze lepiej widoczne zarówno po zmierzchu, jak i w ciągu dnia. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, magistrat planuje zastosować je w kolejnych lokalizacjach.

 

Nowe znaki stanęły w pięciu miejscach: na ul. Mielczarskiego (w pobliżu ul. Mickiewicza), na Czyżewskiego (w okolicach kościoła i przy ul. Targowej), ul. Armii Krajowej (przy skrzyżowaniu z ul. Kolejową) oraz na ul. Staszica (przy skrzyżowaniu z ul. św. Faustyny Kowalskiej). Wszystkie umieszczone są na tablicach wyklejonych folią fluorescencyjną 3 generacji, czyli o najwyższej dostępnej klasie odblaskowości. Dzięki zastosowaniu takiej techniki, postawione właśnie znaki są lepiej widoczne od tradycyjnych zarówno w nocy, jak i w dzień. Odblaskami zostały także oklejone słupki, na których zamontowane jest oznakowanie. Koszt przeprowadzonej modernizacji to 9 tys. zł.

 

Lokalizacje wybrane zostały nieprzypadkowo. Na każdym z pięciu przejść są różne rodzaje oświetlenia, co pozwoli ocenić, jak folia fluorescencyjna sprawdza się w różnych warunkach. – Nie ustajemy w poszukiwaniu dodatkowych zabezpieczeń na przejściach dla pieszych. Naszym zdaniem zastosowanie folii fluorescencyjnej ma istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa naszych mieszkańców – mówi wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, wkrótce podobne oznakowanie zamontowane zostanie na kolejnych zebrach. Mowa o przejściach znajdujących się na tzw. małej obwodnicy, czyli al. Wyszyńskiego, ul. Armii Krajowej i Staszica) oraz na długich prostych odcinkach ulic Czyżewskiego, 1 Maja i Okrzei.

 

To nie koniec podejmowanych przez magistrat działań, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na pasach. Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie modernizacji kolejnych 6 przejść w ramach ministerialnego programu "Razem bezpieczniej". W ramach projektu poza kompleksową wymianą oznakowania pionowego na fluorescencyjne, miasto chce zastosować nowoczesne grubowarstwowe malowanie ze specjalnymi mikrogranulkami odblaskowymi. Ponadto w planach jest użycie nowatorskiego rozwiązania – przed samymi przejściami miałyby się pojawić czerwone nawierzchnie, które z jednej strony poprawiają widoczność samego przejścia, z drugiej zaś zwiększają przyczepność podczas hamowania. Dodatkowo tam, gdzie będzie taka możliwość, zamontowane miałyby zostać barierki w formie szykan.

 

Zamontowanie znaków fluorescencyjnych, to jedno z wielu rozwiązań, które stosuje miasto w celu poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Mowa tu chociażby o kocich oczkach czy barierach wzajemnie zachodzących – tzw. szykanach. Te ostatnie ustawione zostały w czterech lokalizacjach: na Alei Wyszyńskiego (w okolicach parkingu strzeżonego) oraz przy szkołach podstawowych nr 1, 12 i 13. Ponadto 20 przejść doposażonych zostało w specjalne progi dla osób niewidzących i niedowidzących. Nie sposób nie wspomnieć także o doświetlaniu samych przejść.

 

AP

 

Folia fluorescencyjna 3 generacji sprawia, że znaki są dużo lepiej widoczne od tradycyjnychFolia fluorescencyjna 3 generacji sprawia, że znaki są dużo lepiej widoczne od tradycyjnych

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl