Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

W tym roku miasto przeznaczy 1 mln 300 tys. złotych na wykup gruntów pod wschodnią obwodnicęWschodnia obwodnica Bełchatowa coraz bliżej.  W tym roku na wykup gruntów pod jej budowę miasto przeznaczy 1 mln 300 tys. złotych. Z obwodnicy kierowcy będą mogli skorzystać w 2023 roku. 

 

W 2016 roku prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska, podpisała porozumienie w sprawie budowy obwodnicy z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Łodzi, który jest głównym inwestorem. Zgodnie z nim ZDW uzyskał decyzję środowiskową,  poza tym sfinansuje opracowanie projektu technicznego (wykonawca został już wyłoniony) i zrealizuje samą budowę. Po stronie Bełchatowa leży natomiast pozyskanie terenów pod wschodnią obwodnicę miasta i przekazanie dotacji na pokrycie kosztów odszkodowań za nieruchomości przejęte pod budowę. Ten etap prac rozpoczął się już w 2009 i dotychczas wykupionych zostało 80 procent gruntów.

 

- Mieszkańcy rozumieją potrzebę rozwoju miasta i w większości nie blokują wykupu gruntów. Dzięki tej inwestycji ruch tranzytowy zostanie wyeliminowany z ulicy Wojska Polskiego, jednocześnie komunikacja między osiedlami Olsztyńskim, Binków i Grocholice a także na innych ulicach w tym obszarze będzie doskonała - mówi dyrektor Wydziału Geodezji i 
Architektury UM Bełchatowa, Elżbieta Rawicka - Radwańska.


W 2018 roku Bełchatów planuje kontynuować wykup gruntów. Do tej pory  na ten cel miasto wydało 4 mln 400 tys. złotych, w tym roku w budżecie zabezpieczono 1 mln 300 tys. zł. Po zakończeniu tego etapu inwestycji, przygotowany zostanie projekt i wydana zostanie decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, tzw. decyzja ZRID. Zatwierdza  ona podziały nieruchomości oraz określa działki, które przechodzą z mocy prawa na własność Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja ta stanie się ostateczna. Zgodnie z nią osoby, które nie sprzedadzą miastu gruntów po cenie zgodnej z operatem szacunkowym otrzymają odszkodowanie za działki, które przejdą na własność miasta.


Wschodnia obwodnica Bełchatowa powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 484 i liczyć będzie 8,120 kilometra, ma ona m.in. przejąć ruch samochodów jadących z Łodzi w stronę Kamieńska. Prezydent Czechowska zwraca uwagę na to, że dzięki obwodnicy mogą powstać nowe strefy ekonomiczne. - Na podstawie doświadczeń z budową północnej obwodnicy doskonale wiemy, że powstanie dogodnej infrastruktury drogowej działa na przedsiębiorców jak magnes, chcemy więc jak najszybciej zakończyć kolejną ważną inwestycję drogową, by Bełchatów mógł się rozwijać.


Budowa wschodniej obwodnicy Bełchatowa rozpocznie się w 2021 roku od strony południowej – ronda na skrzyżowaniu ulic Świętojańskiej z Radomszczańską w Grocholicach. Kolejny etap prac rozpocznie się w 2022 roku, od ronda na przecięciu z ulicą Czyżewskiego. Dalej obwodnica pobiegnie do węzła w Dobrzelowie, gdzie połączy się z obwodnicą północną.


Licząca ponad osiem kilometrów wschodnia obwodnica Bełchatowa ma być gotowa w 2023 roku. Połączona z otwartą niedawno obwodnicą północną zdecydowanie poprawi sytuację na drogach w centrum miasta.

 

AP

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl